Pēdējos desmit gados pasaulē bojā gājuši gandrīz 750 bērni, kas bija atstāti saulē uzkarsušās automašīnās, tāpēc jaunā pētījumā noskaidrots, cik pārsteidzoši ātri var notikt automašīnas salona uzkaršana, kad tā ir atstāta tiešā saulē.

Saulainā un karstā dienā automašīnā, kas novietota autostāvvietā, temperatūra līdz bērna dzīvībai bīstami augstai var pacelties stundas laikā, rakstīts pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «Temperature». Savukārt, ja auto novietots ēnainā vietā, temperatūra bīstami augsta var sakāpt vien divu stundu laikā.

Bērni ir īpaši pakļauti karstuma dūriena riskam, jo to smadzeņu garozas temperatūra pieaug daudz ātrāk nekā pieaugušajiem. Bērni arī nevar ārkārtas gadījumā tik labi kontrolēt apstākļus un izvairīties no pieaugošā karstuma kā pieaugušie.

Liela karstuma rezultātā organismam zūd spēja regulēt ķermeņa temperatūru, tāpēc tas var beigties ar dažādu orgānu pārstāšanu darboties, smadzeņu bojājumiem un nāvi.

Lai noskaidrotu, cik ātri temperatūra automašīnas salonā sasniedz kritisko līmeni, pētnieki novietoja trīs pārus dažāda tipa automašīnu saulainā un ēnainā teritorijā. Vēlāk tika izmērīta temperatūra automašīnās un salīdzināta ar to temperatūru, kas kaitē cilvēka (aptuveni divus gadus veca zēna) dzīvībai.

Atklājās, ka temperatūra kritisko līmeni visātrāk sasniedz ekonomiskās klases automašīnās. Stundas laikā gaisa temperatūra to automašīnu salonos, kas bija atstātas saulē, sasniedza 46,6 grādus pēc Celsija.