Edinburgas universitātes pētnieki veikuši revolucionāru eksperimentu, pirmo reizi vēsturē laboratorijā mākslīgi izaudzējot cilvēka olšūnu, vēsta izdevums «BBC».

Pētnieku komanda apgalvo, ka tehnika, ar kuras palīdzību eksperiments izdevies, var atvērt jaunus ceļus, kā saglabāt auglību tiem bērniem, kuri ārstējas no vēža. Turklāt tā ir arī nebijusi iespēja izpētīt, kā cilvēka olšūnas attīstās, jo līdz šim šis process zinātniekiem ir bijis miglā tīts.

Tomēr eksperti teic – lai arī šis ir plats solis zinātnei, tomēr vēl nepieciešams veikt pamatīgu darbu, lai šo procesu varētu izmantot medicīnā.

FOTO: University of Edinburgh

Zināms, ka, sievietei piedzimstot, viņas olnīcās atrodas neattīstītas olšūnas, kas attīstās tikai pēc pubertātes sasniegšanas. Bija vajadzīgi desmitiem gadu, lai zinātnieki spētu pilnībā attīstīt olšūnas ārpus olnīcām. Šim procesam nepieciešami stingri kontrolēti laboratorijas apstākļi.

Pētījums, kurā aprakstīts revolucionārais process, ir publicēts zinātniskajā žurnālā «Molecular Human Reproduction», tomēr zinātnieki jau brīdinājuši, ka tam nepieciešams plašāks izvērsums, jo pašlaik tikai 10% no olšūnām spēj attīstīties laboratorijas apstākļos. Turklāt zinātnieki vēl nav mēģinājuši mākslīgo olšūnu apaugļot, tāpēc nav zināms, cik tā ir dzīvotspējīga.

«Ir ļoti aizraujoši redzēt panākumus, tomēr ir skaidrs, ka nepieciešams vēl ļoti smagi strādāt pie tā, lai uzlabotos izaudzēto olšūnu kvalitāte,» komentēja profesore Evelīna Telfere (Evelyn Telfer).

FOTO: University of Edinburgh

Kā jau minēts, šis atklājums varētu palīdzēt tiem ar vēzi slimajiem bērniem, kuri ķīmijterapijas rezultātā kļuvuši neauglīgi. Zināms, ka pieaugusi sieviete pirms ārstēšanās savas olšūnas var sasaldēt un izmantot vēlāk, tomēr šāda opcija ir neiespējama meitenēm, kuras pubertātes vecumu vēl nav sasniegušas.

Tādā gadījumā laboratorijā izaudzētas olšūnas būtu labs un drošs risinājums.