Zināms, ka Zemes atmosfērā «čum un mudž» dažādi vīrusi un baktērijas, kas no Zemes virsmas pacēlušies gaisā, tomēr pētnieki pirmo reizi ir izmērījuši, kāds ir šo vīrusu daudzums atmosfērā un cik daudzi no tiem nokrīt atpakaļ uz Zemes.

Pētnieku komanda atklāja, ka Zemes atmosfērā atrodas miljardiem vīrusu, kas, pēc pētnieku domām, varētu skaidrot atsevišķu vīrusu izplatību visos pasaules kontinentos. Pārbaudot atmosfēru augstu Spānijas kalnos, pētnieki atklāja, ka pat teju 3 kilometru augstumā atrodas neiedomājams vīrusu daudzums. Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā «International Society for Microbial Ecology Journal».

«Katru dienu vairāk nekā 800 miljoni vīrusu nonāk katrā troposfēras zemākā punkta kvadrātmetrā,» atklāja pētījuma autors Kērtiss Satls (Curtis Suttle).

Troposfēras zemākais punkts ir atbildīgs par to, kādi apstākļi ir uz Zemes virsmas. Vīrusi troposfērā nonāk ar nelielām ūdens daļiņām un putekļiem. Šie vīrusi tādā veidā var veikt vairākus tūkstošus kilometru garu ceļu, pirms nokrīt atpakaļ uz Zemes. Šis process pētniekiem atklāj, kā dažādas slimības nokļūst no viena kontinenta uz otru.

«Aptuveni 20 gadus atpakaļ mēs sākām atrast ģenētiski ļoti līdzīgus vīrusus dažādās pasaules vietās un vidēs. Pavisam iespējams, ka vīrusi tur nonākuši ar vēja palīdzību,» komentēja Satls.

Baktērijas un vīrusi atpakaļ uz Zemes pārsvarā nonāk ar lietus palīdzību.