Skaidrs, ka vismaz pagaidām mēs visi esam nolemti neizbēgamai nāvei. Viss ir tikai laika jautājums. Tāpēc, lai vismaz nesanāktu aiziet neziņā, noskaidrosim, kas notiek ar cilvēka ķermeni pēc nāves.

Cilvēks atvieglojas pēdējo reizi

FOTO: Wikimedia Commons

Pēc nāves visi ķermeņa muskuļi atslābst, jo tie vairs nesaņem signālu no smadzenēm. Tikko iestājusies nāve, no ķermeņa izplūst viss tas, kas, dzīvam esot, «glabājies» aiz muskuļu aizsprostotām atverēm. Tā vienmēr ir pamatīga ķēpa tiem, kuri pirmie atrod attiecīgā cilvēka līķi.

Āda saraujas

FOTO: Wikimedia Commons

Ļaudis lēš, ka cilvēka mati un nagi pēc tā nāves turpina augt griezdamies, tomēr tā nav gluži patiesība. Tā ir optiska ilūzija, ko izraisa ādas saplakšana tuvāk matu saknēm un atkāpšanās no nagu pamatnes. Tāpēc liecies mierā – nekādi brīnumi pēc nāves nenotiek.

Ķermenis paliek ļoti stīvs

FOTO: Wikimedia Commons

Dažas stundas pēc nāves ķermenim iestājas tā saucamais rigor mortis jeb līķa sastingums. Šādu stāvokli izraisa muskuļu proteīna miozīna sarecēšana (koagulācija), kā rezultātā muskuļaudi zaudē elastību. Muskuļi atkal atslābst divu līdz trīs dienu laikā.

Parādās sarkanie plankumi

FOTO: Wikimedia Commons

Īsi pēc nāves uz ķermeņa parādās sarkani līķa plankumi. Tie veidojas gravitācijas ietekmē, kad asinis no augstākām ķermeņa daļām noplūst uz leju, piešķirot audiem koši zilu nokrāsu. Ap to pašu laiku līķis sāk nelāgi ost, jo ķermenī izdalās dažādas smacīgas ķimikālijas.

Līķis var pūst un vaidēt

FOTO: Wikimedia Commons

Tā kā pēc nāves plaušās vēl saglabājas gaiss, cilvēks var nejauki vaidēt un stenēt pat tad, kad dvēsele ir atstājusi tā ķermeni. Tiesa, tas nenozīmē, ka līķis ir nācis pie samaņas, bet gan to, ka kāds ir šo ķermeni saspiedis vai saliecis tādā veidā, ka gaiss no plaušām ir izsprucis caur balss saitēm un muti. Šī ir viena no baisākajām lietām, kas var notikt ar līķi, tomēr, lūk, tam visam ir fizisks pamatojums.

Līķis var piedzīvot sekciju

FOTO: Scanpix/Reuters

Pastāv iespēja, ka līķi pēc nāves uzšķērdīs, lai aplūkotu tā iekšas. To var lūgt izdarīt mirušā ģimenes locekļi vai varas pārstāvji, ja cilvēks miris neskaidros vai noziedzīgos apstākļos. Ja līķis ir nosūtīts uz sekciju, tad var nešaubīties, ka secētājs izpētīs to no galvas līdz kājām.

Dažu mēnešu laikā ķermenis sadalās

FOTO: Scanpix/Reuters

Tiklīdz baktērijas, kas dzīvo cilvēka kuņģī un gremošanas traktā, ir atskārtušas, ka var «okupēt» cilvēka ķermeni, sākas ķermeņa sadalīšanās. Baktērijām talkā nāk tārpi, kas var apēst 60% ķermeņa dažu nedēļu laikā. Ja līķis atrodas aizvērtā zārkā, +10 °C temperatūrā, tas pilnībā (izņemot skeletu) sadalās aptuveni četru mēnešu laikā.