Eiropas Savienībai (ES) jābūt vienotai visos jautājumos, ne tikai nostājā pret Krieviju, pauda Gruzijas vēstnieks Latvijā Teimurazs Džandžalija.

Viņš uzskata, ka ES reakcija pēc konflikta Gruzijā nebija pietiekami spēcīga, jo jau dažus mēnešus pēc kara Gruzijā ES atjaunoja attiecības ar Krieviju, un tā bijusi kā zaļā gaisma Krievijai turpināt iesākto jeb to, kas tagad notiek Ukrainā.

«Jau pirms kara un arī pēc tam brīdinājām savus partnerus, sakot, ka Krievija neapstāsies tikai pie Gruzijas, un līdzīgas lietas var atkārtoties citur, pirmkārt, Krievijas kaimiņvalstīs, izņēmums, iespējams, būtu tikai tad, ja sekotu atbilstoša starptautiskā reakcija,» teica vēstnieks.

Džandžalija ir pārliecināts, ka Krievijai jāpilda visas starptautiskās saistības, ko tā uzņēmusies, un tikai tad var sekot attiecību uzlabošanās ar Krieviju. Ja Krievija turpinās nepildīt savas saistības, tad atjaunot attiecības būs grūti, viņš uzskata.

«Kad divi kaimiņi dzīvo blakus viens otram, tad abiem jādzīvo mierīgi un jārespektē vienam otrs. Neesmu pārliecināts, kad varētu notikt pozitīvas pārmaiņas un kurš tās varētu aizsākt. Šobrīd nav pazīmju, ka Krievija vēlētos uzlabot attiecības starp mūsu valstīm, tomēr ceru, ka tas notiks,» piebilda vēstnieks.

Viņš skaidroja, ka, neskatoties uz Gruzijas centieniem veidot pragmatisku politiku pret Krieviju, līdzīga atbilde no tās puses neseko, tieši pretēji - brīžos, kad notiek aktīvāka Gruzijas tuvināšanās ES un NATO, novērojami saspīlējumi okupētajos Dienvidosetijas un Abhāzijas reģionos.

«Okupējot šos reģionus, Krievija tos ir pārvērtusi par militārajām bāzēm, un situāciju satraucošu padara arī tas, ka okupētās teritorijas nav pieejamas arī starptautiskajiem novērotājiem. Gar okupācijas līniju vēl joprojām tiek izvietoti šķēršļi, tādējādi sadalot vietējo iedzīvotāju mājvietas un liedzot tiem piekļūt savām zemēm, satikt tuviniekus un apmeklēt radinieku kapavietas, bet provokācijas un nolaupīšanas okupācijas robežas tuvumā jau kļuvušas par ikdienu,» sacīja Džandžalija.

Viņaprāt, notiek okupēto teritoriju integrācija Krievijas politiskajā, militārajā, ekonomiskajā un sociālajā sistēmā, slēdzot līgumus ar okupēto teritoriju tā sauktajām «valdībām». Rīkojot «referendumus», Krievija gatavo legālu bāzi Dienvidosetijas pievienošanai un saka, ka vēsturiski tās bijušas vienotas, kas nav patiesība, norādīja vēstnieks.

«Krievija cenšas šīs okupētās teritorijas izmantot kā rīku, lai Gruzija nespētu iestāties ES un NATO, bet ceru, ka atradīsim veidu, kā šo atrisināt. Nezinu, kad tieši tas varētu notikt, bet esmu pārliecināts, ka teritorijas nākotnē atkal būs Gruzijas sastāvā,» optimistisks ir Džandžalija.