Rīgā, Salamandras ielā 1 pirmdienas vakarā aizdegās vēsturiskās tekstilfabrikas «Juglas audums» bijušā īpašnieka, par «zīda karali» dēvētā Roberta Hirša ēka - Hirša kādreizējā Rīgas rezidence, kas tagad pieder Latvijas Universitātei, cietušo ugunsgrēkā nav, portāls TVNET noskaidroja notikuma vietā.

Kā pastāstīja Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), pirmdien plkst. 20.59 VUGD saņēma izsaukumu uz Salamandras ielu 1, kur ar atklātu liesmu dega pamestas mājas jumts. Ierodoties tika konstatēts, ka deg neapsaimniekota ēka.

Liesmu dzēšanā piedalījās četras VUGD ekipāžas, notikuma vietā atradās arī viena neatliekamās palīdzības ekipāža un policija.

Kā portālam TVNET pastāstīja vietējā iedzīvotāja Inga Cukura, ēka degusi jau piecas reizes. Viņa stāsta:

«Šī ēka pieder Latvijas Universitātei (LU), kura par to gadiem neliekas ne zinis.

Ēku apsēduši bomži, mazgadīgie narkomāni un huligāni, kuri apkārtējā parkā izmētā šļirces.

Uz šo vietu vairākas reizes nedēļā tiek saukta policija, kuras cīņa pret likumpārkāpējiem nenes augļus.

Kolīdz policija aizbrauc, tie atkal ir klāt un pamestajā ēkā turpina dzert, lietot narkotikas un demolēt to, kas palicis pāri no kādreiz tik skaistās ēkas.»

Cukura esot nobažījusies, ka nākamreiz var aizdegties arī blakus esošās ēkas, kas atrodas aptuveni 50 metru attālumā un arī pieder LU. Tāpat viņa norādīja, ka viņai kā blakus esošās ēkas dzīvokļa īrniecei par šo postažu gadā nākoties maksāt iespaidīgu zemes nodokli.

Roberts Hiršs, kurš šo ēku būvējis, Latvijas brīvvalsts laikā izveidoja tekstila impēriju ar fabrikām trīs valstīs un vairāk nekā diviem tūkstošiem darbinieku, kļūstot par trešo bagātāko Latvijas uzņēmēju. Viņa bagātība pārsniedza 100 miljonus eiro.

Hiršs, kuram savulaik šī ēka piederēja, savā testamentā to novēlēja LU kopā ar zemi un vēl četrām ēkām Salamandras ielā 1 (bijusī fabrikas «Rīgas audums» teritorija), kā arī zemi un ēkām Līgatnes pagasta «Ratniekos» (bijusī AS «Rīgas audums» vasaras atpūtas mītne).

Universitāte to saņēma pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Kā vēsta vēstures liecības, Hiršs bija cilvēciskuma, godprātības paraugs attieksmē pret saviem strādājošiem. Atpūtas namā «Ratnieki» tekstilfabrikas «Rīgas audums» strādnieki un kalpotāji parasti pavadīja atvaļinājumu. Pat ekonomiskās krīzes gados Hiršs strādnieku algas nesamazināja. Viņa uzņēmumā – atšķirībā no tolaik daudziem citiem – nebija neviena streika. Kad prezidents Kārlis Ulmanis apmeklēja «Rīgas audumu», viņš aizrādīja tā saimniekam, ka lielās algas tikai izlaižot strādniekus. Taču Hiršs savos uzskatos palika nelokāms.

Kā portālam norāda apkārtējie iedzīvotāji, LU ēku pa šiem gadiem pilnībā nolaidusi, tā ir izdemolēta un pulcē vietējos huligānus, kuri tur mēdz rīkot «nakts ballītes» ar skaļu iedzeršanu un citu apreibinošo vielu lietošanu.

Šī ir tikai kārtējā mūžsenā Rīgas problēma ar vidi degradējošajām ēkām. Visvairāk šādu ēku gan atrodas Rīgas centrā. Paaugstinātā Nekustamā īpašuma nodokļa likme un citi sodi liek šo ēku īpašniekiem tās sakārtot, tomēr joprojām ir tādi īpašnieki, kuri ir imūni arī pret šādām sankcijām.

41 Foto
Juglā izcēlies ugunsgrēks neapsaimniekotā ēkā