Maija beigās un jūnija sākumā būs nedaudzas vasarīgi siltas dienas, tomēr tik saulains un silts laiks, kāds bija pagājušajā nedēļā, tuvākā mēneša laikā neatgriezīsies, liecina pašreizējās Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) prognozes. Vasarīgi siltais laiks, kas mūs lutināja visu pagājušo nedēļu, bija Latvijai neraksturīgs.

Meteoroloģiskā vasara šogad iestājās mēnesi agrāk nekā parasti, skaidro LVĢMC Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa. Vasaras sākums, kad vidējā gaisa temperatūra diennaktī pārsniedza plus 15 grādu, parasti valstī iestājas jūnijā. Rīgā nedaudz agrāk – maija beigās, Zemgalē un Latgalē jūnija sākumā, bet piekrastes rajonos, kur vēsie jūras vēji kavē stabili silta laika iestāšanos, ap saulgriežiem.

Krūmiņa saka, ka sausais, saulainais laiks iepriecināja atpūtniekus, bet ne zemniekus. Augu attīstībai un ražai vajadzīgs lietus. Tāpat sausais laiks rada paaugstinātu ugunsbīstamību mežos.

Šajā darba nedēļā gaisa temperatūra slīdēs uz leju, bet, ņemot vērā, ka naktis kļūs siltākas, vidējā diennakts temperatūra saglabāsies plus 15 grādu. Dienas laikā gaiss sasils līdz 17, 22 vai 23 grādiem, atkarībā no reģiona. Dažbrīd ducinās pērkons un līs. Nozīmīgākas nokrišņu zonas būs valsts dienvidu rajonos, bet nedēļas otrajā pusē līs valsts lielākajā daļā. Arī nedēļas nogalē – sestdien un svētdien līs.

Brīvdienas būs nedēļas vēsākās dienas.

Svētdien gaisa temperatūra svārstīsies plus 15, 20 grādu robežās, piekrastē būs vēsāks, stāsta Krūmiņa.

Kāda būs turpmākā vasara, meteoroloģe neņemas prognozēt, jo mūsu reģionā ilgtermiņa prognožu kvalitāte ir zema.

33 Foto
Labots visas Latvijas 13.maija karstuma rekords

Augusts mūs pārsteigs

Savukārt dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs sola, ka spoža saule un siltums atgriezīsies maija beigās. Dabas vērotājs domā, ka silts un pārsvarā sauss būs arī jūnijs. Pirms Jāņiem laiks būs saulains un silts, bet var gadīties, ka kaut kur ducinās pērkons. No 24. līdz 29. jūnijam līs, novērojumos dalās Bukšs.

Bukšs saka, ka dažādas zīmes dabā liecina, ka jūlijs būs mēreni silts. Toties augustā gaisa temperatūra daždien sasniegs plus 27 un vairāk grādu.

Augustā iespējams plus 30 grādu karstums.

Pēc viņa domām, jūlijā un augustā būs stipras pērkona lietusgāzes. Var gadīties, ka tās appludinās zemākās vietas.

Toties maija vidū laika apstākļi kļūs vēsāki, gaidāmi nokrišņi un vējš. Vietām iespējamas salnas. Laikā ap Urbānu (25. maijs) un vēlāk dienās gaidāms vasarīgs siltums, kam sekos īslaicīgas, bet stipras pērkona lietusgāzes un iespējama arī krusa, uzskata Bukšs. «Skatoties tālāk, silts un pārsvarā sauss rādās pirmais vasaras mēnesis jūnijs.»