Iemesls, kāpēc Tieslietu ministrija (TM) neatbalsta likumprojektu, ar kuru Latvija apstiprinātu Eiropas Padomes (EP) Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas konvenciju, ir saistīts ar tieslietu ministra Dzintara Rasnača (VL-TB/LNNK) noraidošo attieksmi pret konvencijā izmantoto «sociālo dzimumu».

Kā sacīja ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina, apstākļi, kāpēc TM neatbalsta Stambulas konvencijas ratifikāciju, izkristalizēsies valdības sēdē, tomēr tie saistīti ar jautājumiem, kurus ministrs izvirzījis jau iepriekš, proti, «sociālās dzimtes regulējumu šajā konvencijā».

Pēc Medinas paustā, ministra ieskatā konvencijā apskatītie jautājumi nonāk pretrunā ar izpratni, kādā veidā sieviešu un vīriešu loma tiek risināta Latvijas likumos un starptautiskos instrumentos.

Vienlaikus Medina uzsvēra, ka Stambulas konvencijas ratifikācija būs valdības diskusija, un arī šādā kontekstā šis jautājums ir skatāms. «Diskusija par Stambulas konvenciju tiešām nekādā veidā nav saistīta ar vardarbības apkarošanu,» piebilda Medina.

Kā ziņots, Ministru kabineta komitejas sēdē pirmdien bija iecerēts skatīt likumprojektu, ar kuru Latvija apstiprinātu EP Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas konvenciju, tomēr jautājuma izskatīšana jau atlikta.

Valsts kancelejas pārstāve Sabīne Spurķe aģentūrai LETA teica, ka jautājuma izskatīšana atlikta, ņemot vērā tā sarežģītību. «Nepieciešamas vēl papildu konsultācijas un izpēte, jo ministriju paustā informācija ir pretrunīga,» piebilda Spurķe.

Labklājības ministrija (LM) sadarbībā ar citām ministrijām sagatavoja likumprojektu, kas paredz, ka Latvija ratificē Stambulas konvenciju. Latvija konvenciju parakstīja 2016.gada 18.maijā. Tagad likumprojekts saskaņots ar visām ministrijām, izņemot Rasnača vadīto TM.

LM uzsver, ka Stambulas konvencija aizstāv gan vīriešus, gan sievietes, gan bērnus. Konvencijas veidotāji īpaši uzsvēruši ne tikai vardarbību pret sievietēm, bet arī vardarbību ģimenē kopumā, jo konvencijas dalībvalstis atzīst, ka arī vīrieši un zēni nereti tiek pakļauti vardarbībai. Konvencija nekādā veidā neietekmē viendzimuma laulību legalizēšanu, dzimuma maiņas regulējumu vai citu dzimumu jaunradīšanu. Konvencijas tvērums ir stingri ierobežots un skar tikai vardarbības novēršanas aspektus. Konvencijā noteiktās definīcijas nav piemērojamas citās dzīves jomās.