Rīgas apgabaltiesā 25.maijā būs pieejams nolēmums administratīvā pārkāpuma lietā par Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmumu piemērot sodu Valsts policijas (VP) priekšniekam Intam Ķuzim saistībā ar priekšapmaksas pārskaitīšanu policijas automašīnu piegādātājam, informēja tiesas pārstāvis Raimonds Ločmelis.

Jau ziņots, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atcēla IUB lēmumus par Ķuža saukšanu pie administratīvās atbildības par administratīvā pārkāpuma izdarīšanu. Tiesa konstatēja, ka lietā pastāv Administratīvo pārkāpumu kodeksā minētais administratīvo atbildību izslēdzošais apstāklis, proti, ka Ķuzis, izdarot pārkāpumu, ir rīkojies galējās nepieciešamības stāvoklī, līdz ar to tiesa izbeidza lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā.

IUB noformēja administratīvā pārkāpuma protokolu Ķuzim saistībā ar līguma slēgšanu par transportlīdzekļu iegādi VP vajadzībām. Ķuzis IUB lēmumu par protokola noformēšanu pārsūdzēja tiesā.

IUB Ķuzim pārmeta, ka viņš, slēdzot līgumu ar konkursa uzvarētāju - transportlīdzekļu piegādātāju «Autoblitz» -, nolēma pārskaitīt tam priekšapmaksu 20% apmērā no līguma. IUB ieskatā, šādi rīkojoties, Ķuzis pārkāpis likuma normas, turklāt šāda priekšapmaksa nav bijusi paredzēta iepirkuma nosacījumos. Tāpat avanss nav bijis nodrošināts ar avansa garantiju.

Ķuzis paskaidrojumos tiesai norādīja, ka priekšapmaksa transportlīdzekļu piegādātājam esot pārskaitīta izņēmuma kārtā, lai laikā, kad Latvija bija prezidējošā valsts Eiropas Savienībā (ES), ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un drošības apdraudējumu Eiropā, policija varētu savlaicīgi nodrošināt kārtību ar atbilstošiem transportlīdzekļiem. Ķuzis arī norādīja, ka šādas rīcības rezultātā neviens papildu cents no valsts budžeta nav izlietots.

Līguma par 40 «Opel Insignia» automašīnu piegādi summa bija aptuveni 1,3 miljoni eiro. Šīs automašīnas policija sāka izmantot 2015.gada janvārī.

VP priekšnieks noliedza jebkādu savu ieinteresētību šajā darījumā vai komersanta lobēšanu. Šādu lēmumu Ķuzis esot pieņēmis, jo automašīnu piegādātāja apakšuzņēmējs acīmredzot naudas trūkuma dēļ nebūtu spējis laikā automašīnas aprīkot ar speciālo tehniku.

Saistībā ar minēto pārkāpumu IUB Ķuzim piemērojis 400 eiro naudas sodu un aizliegumu gadu ieņemt amatu, kas saistīts ar iepirkumu slēgšanu. Ja šāds sods stātos spēkā, tad Ķuzis VP priekšnieka amatu nevarētu zaudēt, vien gadu nevarētu piedalīties iepirkumu konkursa komisijā un pieņemt lēmumus, kas saistīti ar iepirkumu procedūru. Ķuzis skaidroja, ka šādā gadījumā šos pienākumus viņš varot uzticēt vietniekam.

Arī administratīvs sods kā tāds nevarot būt iemesls VP priekšnieka amata zaudēšanai. Atvadīšanās no amata var notikt tikai gadījumā, ja viņš būtu izdarījis noziegumu, iepriekš skaidroja Ķuzis.