Rīgas apgabaltiesa 24.septembrī rakstveida procesā vērtēs Valsts policijas (VP) apelācijas sūdzību administratīvā pārkāpuma lietā, kas tika sākta pret publicistu Lato Lapsu par viņa iespējamu nepakļaušanos policijas prasībām.

Sūdzība tika iesniegta par Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 3.jūlija spriedumu, ar kuru tiesa izbeigusi tiesvedību pret Lapsu par ļaunprātīgu nepakļaušanos Drošības policijas (DP) prasībām.

Savukārt otrajā lietā, kur spriedums bija pieejams 31.jūlijā, lietas izskatīšanas datums vēl nav nozīmēts, lai gan apelācijas sūdzība Rīgas apgabaltiesā saņemta 20.augustā.

Kā ziņots, VP Lapsam par iespējamu nepakļaušanos policijas prasībām noformēja divus administratīvā pārkāpuma protokolus. Abas lietas tika nodotas Vidzemes priekšpilsētas tiesai.

Administratīvo pārkāpumu kodekss par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas prasībām paredz naudas sodu līdz 280 eiro vai administratīvo arestu līdz 15 diennaktīm.

Jau ziņots, ka DP 29.aprīlī aizturēja Lapsu, jo DP darbiniekiem radās aizdomas, ka viņš veic slēptus nesankcionētus informācijas iegūšanas pasākumus, un tāpēc, ka viņš nepakļāvās DP likumīgajām prasībām. Lapsa iepriekš preses konferencē skaidroja, ka fotografēšana un filmēšana sākusies pēc tam, kad kolēģe Agnese Margēviča mikroblogošanas vietnē «Twitter» informējusi par DP darbiniekiem, kas braukā ar lepniem BMW un nodarbojas ar «jumtošanu».

«Jumtošanu» Lapsa nevarot pārbaudīt, taču automašīnas pārbaudīt varot. Ņemot vērā, ka neviens normatīvais akts Lapsam kā Latvijas pilsonim neaizliedz jebkurā sabiedriskā vietā atrasties ar fotokameru, videokameru un diktofonu, Lapsa sācis pie DP «brīvajā laikā pa stundiņai, pa pusstundiņai» pastāvēt un pafilmēt.

Arī 12.maijā DP Lapsu aizturēja par nepakļaušanos likumsargu prasībām. DP toreiz skaidroja, ka viņš nav pārtraucis filmēšanu pie DP ieejas Ērgļu ielā. Toreiz Lapsa aģentūrai LETA skaidroja, ka ieradies Ērgļu ielā ar fotokameru, kurā speciāli nebija ielikta baterija un atmiņas karte. «Šajā gadījumā mana doma bija pārliecināties par to, cik tālu savās prettiesiskajās darbībās DP ir gatava iet. Mani interesēja, kas notiks šādā gadījumā,» uzsvēra publicists.

Tad ieradušies divi DP darbinieki un likuši «filmēšanu» pārtraukt, citādi viņu aizturēšot. Lapsa paskaidrojumus nav paspējis izteikt, un viņš ticis aizturēts.