Drošības policija (DP) nesen aizturējusi nereģistrētā veidojuma «Nepilsoņu kongress» (NK) vadītāju Aleksandru Gapoņenko par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām. Tikmēr nacionālboļševiku aktīvists Vladimirs Lindermans sociālajā tīklā paudis, ka krievu tautiešu politikas atbalstītājs pasludinājis badastreiku, lai paustu neapmierinātību par varasiestāžu patvaļu.

Tāpat Lindermans norāda, ka 21.aprīlī tiesa skatīs drošības līdzekli, ko piemērot Gapoņenko. Iestādes uzstāj uz apcietinājumu.

DP, neminot aizturētās personas vārdu, informēja, ka aizturēšana notikusi kriminālprocesā, kas sākts 4.aprīlī par darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā. Krimināllikums par šādu noziegumu paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.

Saistībā ar sākto kriminālprocesu un personas aizturēšanu tiek veiktas arī kratīšanas ar personu saistītos objektos.

Ņemot vērā izmeklēšanas intereses, DP patlaban plašākus komentārus nesniedz.

DP informēja, ka aizturētā persona iepriekš ir rosinājusi sākt kriminālvajāšanu saskaņā ar par darbību, kas apzināti vērsta uz nacionālā, etniskā vai rasu naida vai nesaticības izraisīšanu. LETA jau vēstīja, ka pērn februārī Rīgas tiesas apgabala prokuratūra nodevusi tiesai krimināllietu, kurā Gapoņenko apsūdzēts saistībā ar nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šo lietu skatīs 19.jūnijā.

15 Foto
Gapoņenko konvojē uz tiesas sēdi

Prokuratūras ieskatā apsūdzētais 2015.gada 27.februāra vakarā sociālajā tīklā «Facebook», izmantojot savu izveidoto profilu, tīši publicēja rakstveida izteikumus, apzinoties, ka to saturs ir vērsts uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu pret latviešu, lietuviešu un igauņu tautības pārstāvjiem.

Tikmēr Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (V) šonedēļ lūdzis DP izvērtēt Gapoņenko sacerējumus sociālajā tīklā «Facebook» par to, ka amerikāņi Rīgā «veikšot etnisko tīrīšanu». Gapoņenko aizturēšana 4.aprīlī sāktajā kriminālprocesā nav saistīta ar šo paziņojumu «Facebook».

Gapoņenko sociālajā tīklā «Facebook», it kā atsaucoties uz kādu «amerikāņu draugu», tika ierakstījis, ka maija vidū Rīgas ielās notikšot plašas NATO militārās mācības, kuru laikā daļa amerikāņu karavīru maskēšoties par krievvalodīgajiem un inscenēšot nekārtības, kas vēlāk masu medijos tikšot atainotas kā reālas masu nekārtības, kuras organizējusi Krievija.

Gapoņenko apgalvoja, ka amerikāņu karavīri kopā ar DP veikšot krievvalodīgo arestus, kas noslēgšoties ar koncentrācijas nometnes izveidi un eksekūciju «Skonto» stadionā.

DP savos pārskatos Gapoņeko regulāri vērtē kā Krievijas tautiešu politikas atbalstītāju.