Krievijai būtu jāizbeidz Gruzijai piederošo Abhāzijas un Dienvidosetijas teritoriju okupācija un jāievēro Gruzijas teritoriālā integritāte, ceturtdien pieņemtā rezolūcijā norāda Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

Kā aģentūru LETA informēja EP Informācijas birojā Latvijā, rezolūcijā uzsvērts, ka desmit gadus pēc iebrukuma Gruzijā Krievija joprojām turpina nelikumīgo Abhāzijas un Dienvidosetijas okupāciju. Deputāti norāda, ka 2008.gada augusta iebrukums bija pirmais lielākais atklātais Krievijas uzbrukums Eiropā pieņemtajai kārtībai. Tam vēlāk sekoja citi, tostarp Krimas aneksija un karš Austrumukrainā.

Rezolūcijā teikts, ka liela nozīme Krievijas spēku tālākas virzības pārtraukšanā bija Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas un Ukrainas līderu vizītei Gruzijā 2008.gada 12.augustā. Tobrīd Krievijas militārie spēki atradās tikai 50 kilometrus no Gruzijas galvaspilsētas, un līderu vizīte atviegloja Eiropas Savienības (ES) Padomes Francijas prezidentūras centienus panākt uguns pārtraukšanu.

Eiroparlamentārieši skaidro, ka Krievija atsakās pilnībā īstenot ar ES starpniecību panākto vienošanos par uguns pārtraukšanu un nemitīgi pastiprina savu nelikumīgo militāro klātbūtni okupētajās Gruzijas teritorijās.

EP atbalsta Gruzijas suverenitāti un teritoriālo integritāti un prasa, lai Krievija atceļ savu lēmumu par Abhāzijas un Dienvidosetijas tā sauktās neatkarības atzīšanu. Vienlaikus deputāti aicina Krieviju izvest militāros spēkus no šīm teritorijām un atļaut ES pārraudzības misijas piekļuvi, kā arī pārtraukt dzeloņstiepļu nožogojumu uzstādīšanu, kas kavē cilvēku personiskos kontaktus un izolē okupēto reģionu iedzīvotājus.

ES ir cieši apņēmusies sniegt savu ieguldījumu Krievijas un Gruzijas konflikta miermīlīgā atrisināšanā, uzsver deputāti, norādot uz tās rīcībā esošajiem līdzekļiem: īpašo pārstāvi Dienvidkaukāza un Gruzijas krīzes jautājumos, ES līdzpriekšsēdētājas funkcijām Ženēvas starptautiskajās apspriedēs un ES pārraudzības misiju Gruzijā.

Rezolūcija par okupētajām teritorijām desmit gadus pēc Krievijas iebrukuma tika pieņemta, deputātiem paceļot rokas.

EP Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Deivids Makalisters uzsver, ka šis ir iesaldēts konflikts, taču tam nevajadzētu kļūt par aizmirstu konfliktu. «Lai to atrisinātu, nepieciešamas trīs darbības no Krievijas puses: vienošanās par uguns pārtraukšanu pilnīga ievērošana, administratīvas robežas nocietināšanas pārtraukšana, un atļauja viesiem pārvietotajiem Gruzijas pilsoņiem atgriezties mājās,» viņš norāda.