Itālijas prezidents Serdžo Matarella trešdien uzticējis populistiskās Pieczvaigžņu kustības (M5S) un labējās Līgas izvirzītajam premjerministra amata kandidātam Džuzepem Kontem veidot jauno valdību.

Prezidentam bija jādod sava piekrišana premjerministra kandidātam un abu partiju saskaņotajai jaunās valdības programmai, pirms abas partijas var sākt koalīcijas valdības sastādīšanu.

M5S biedrs Konte ir jaunpienācējs uz politiskās skatuves un līdz šim nav ieņēmis nevienu vēlētu amatu. Tajā pašā laikā viņam ir solīda jurista un akadēmiskā karjera un viņš bijis arī M5S līdera personīgais advokāts.

M5S un līgas līderi ir solījuši samazināt nodokļus, atvieglot taupības pasākumus, palielināt sociālos izdevumus un pastiprināt nelegālo migrantu deportēšanu.

Eiroskeptiskās partijas arī solījušas pārskatīt Itālijas līgumus ar Eiropas Savienību (ES).

Jaunā valdība varētu nodot amata zvērestus jau šonedēļ vai nākamajā nedēļā. Koalīcijas līgums pieliktu punktu politiskajam strupceļam, kādā Itālija nonāca pēc 4.martā notikušajām parlamenta vēlēšanām.

Saskaņā ar laikraksta «La Repubblica» svētdien publicētajiem aptaujas rezultātiem M5S un Līgas veidoto valdību atbalsta 60% itāļu.

Taču Itālijas topošās valdības neprognozējamība ir raisījusi bažas Briselē un finanšu tirgos.

«Jaunajai Itālijas valdībai steidzami nepieciešams atbalstīt spēcīgās ekonomikas politikas un Eiropu, citādi es redzu panikas risku finanšu tirgos,» norādīja Vācijas Ekonomikas izpētes institūta vadītājs Marsels Fracšers.