Eiropas Savienība (ES) «stingri nosoda» Lielbritānijā notikušo uzbrukumu ar nervus paralizējošo vielu bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai un aicina Krieviju nekavējoties pievērsties jautājumiem, kas šajā sakarībā radušies, teikts bloka ārlietu ministru paziņojumā.

«ES ir šokēta par militāra nolūka nervus paralizējošas vielas, kuras tipu ir izstrādājusi Krievija, agresīvu pielietošanu uz Eiropas zemes pirmo reizi pēc vairāk nekā 70 gadiem,» teikts paziņojumā, kurā apliecināta «bezierunu solidaritāte» un atbalsts Lielbritānijai.

«ES uztver ārkārtīgi nopietni Apvienotās Karalistes izvērtējumu - ļoti iespējams, ka atbildīga ir Krievijas Federācija,» norādīja ministri, uzsverot, ka ķīmisko ieroču pielietošana ir skaidrs starptautisko tiesību pārkāpums.

Bloks arī «aicina Krieviju steidzami pievērsties jautājumiem, kurus uzdevusi Apvienotā Karaliste un starptautiskā sabiedrība, un nekavējoties un pilnībā atklāt Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijai (OPCW) informāciju par savu programmu «Novičok»».

Maskavas un Londonas attiecības nopietni saasinājušās saistībā ar Lielbritānijas pilsētā Solsberi 4.martā notikušo Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanu ar nervus paralizējošu vielu.

Lielbritānija apsūdz Kremli, ka tas Lielbritānijas teritorijā īstenojis slepkavības mēģinājumu, izmantojot aizliegtus ķīmiskos ieročus.

Lielbritānija šomēnes izraidīja 23 Krievijas diplomātus. Krievija spērusi atbildes soļus, arī izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes darbību Krievijā.

48 Foto
Izmeklēšana Solsberijā Skripaļa indēšanas lietā

Solsberi incidents atsauc atmiņā Kremļa kritiķa Aleksandra Ļitviņenko noindēšanu ar radioaktīvo poloniju 2006.gadā Londonā. Ļitviņenko 2006.gada 1.novembrī viesnīcā Londonā 43 gadu vecumā tika nāvējoši saindēts ar tēju, kurai bija pievienots radioaktīvais polonijs 210, un mira 2006.gada 23.novembrī.

Lielbritānijas izmeklēšanas komisijas 2016.gada publicētajā ziņojumā Ļitviņenko slepkavības lietā teikts, ka viņa slepkavību, iespējams, apstiprināja Vladimirs Putins. Pēc izmeklēšanas rezultātu publicēšanas Lielbritānija izraidīja četrus krievu diplomātus.

11 Foto
Lielbritānijas iekšlietu ministre Embera Rada apmeklē Solsberi, kur tika saindēts Skripaļs