Maskavas pilsētas tiesa otrdien atstāja spēkā zemākās instances spriedumu, ar kuru tika noraidīta zviedru diplomāta Raula Vallenberga pēcnācēju prasība Krievijas Federālajam drošības dienestam (FDD) sniegt informāciju par viņa nāves apstākļiem, atrodoties toreizējās PSRS cietumā.

Strādājot par diplomātu Budapeštā, Otrā pasaules kara gados Vallenbergs no nosūtīšanas uz nacistu koncentrācijas nometnēm izglāba vairākus desmitus tūkstošus ebreju. Kad Ungāriju ieņēma padomju karaspēks,

Vallenbergu 1945.gada 17.janvārī arestēja, un par viņa turpmāko likteni drošu ziņu nav. Vallenbergs esot miris cietumā 1947.gadā, paskaidroja padomju puse, tomēr neatklājot, kur atrodas viņa mirstīgās atliekas.

Diplomāta ģimene, kā arī eksperti gadu desmitiem ilgi noraidīja padomju versiju par Vallenberga nāves apstākļiem. Ik pa laikam parādījās liecības, ka diplomāts redzēts dzīvs kādā padomju cietumā.

2000.gadā Krievijas Izmeklēšanas komisijas vadītājs paziņoja, ka padomju drošības dienests esot Vallenbergu nošāvis, taču sīkākus paskaidrojumus nesniedza.

Vallenberga brāļameita Marī Dipuī pagājušā gada jūlijā iesniedza prasību pret FDD, PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) tiesību pārmantotāju, apstrīdot FDD atteikumu dot piekļuvi visiem Vallenberga lietas dokumentiem.

Tas bija kārtējais pagrieziens Vallenberga ģimenes desmitgadēm ilgajā cīņā ar Maskavu, lai uzzinātu patiesību par diplomāta likteni.

Taču septembrī Maskavas Meščanskas rajona tiesa lēma par labu FDD un noraidīja prasību par piekļuvi arhīva materiāliem.

Viens no FDD pārstāvja argumentiem tiesā bija apgalvojums, ka Vallenberga lietu nedrīkst nodot atklātībai, jo tā saturot ziņas arī par citu ieslodzīto «personīgo dzīvi».

Dokumentus par 1947.gadu varēs publiskot tikai 2022.gadā, kad būs pagājuši 75 gadi kopš to noslepenošanas, apgalvoja FDD pārstāvis, iesakot ģimenei pagaidīt līdz šim termiņam.

Šos argumentus FDD pārstāvis atkārtoja arī otrdienas tiesas sēdē, kurā tika izskatīta Vallenberga tuvinieku apelācijas prasība, un Maskavas pilsētas tiesa lēma apelāciju noraidīt, atstājot spēkā rajona tiesas spriedumu.