Lietuvas Finansiālo noziegumu izmeklēšanas dienests (FNTT) pērn atmaskojis kaitējumu valsts budžetam gandrīz 40 miljonu eiro apmērā, bet šā gada desmit mēnešos jau atklāti mēģinājumi nenomaksāt nodokļos aptuveni 32 miljonus eiro, intervijā laikrakstam «Lietuvos žinios» pastāstījis jaunais šā dienesta vadītājs Antonis Mikuļskis.

«Gandrīz ik nedēļas izmeklējam kādu gadījumu. Tiek atmazgātas un slēptas milzīgas naudas summas,» viņš atzinis, norādot, ka riskantākās nozares šai ziņā ir būvniecība, pārtikas preču un naftas produktu tirdzniecība, kā arī pakalpojumi, īpaši taksometru pārvadājumi.

Mikuļskis minējis vairākas sekmīgas izmeklēšanas. Piemēram, nesen noskaidrots, ka viena no lielākajām kompānijām, kas darbojas taksometru un kopbraukšanas pakalpojumu jomā visā Lietuvā, 2017.gadā, iespējams, nav uzrādījusi ieņēmumus aptuveni piecu miljonu eiro apmērā. «Šī nauda taču būtu varējusi nonākt budžetā un dažādu programmu vai pabalstu veidā nest labumu visiem pilsoņiem,» viņš spriedis.

Pēc FNTT vadītāja teiktā, jauns pavērsiens nesen noticis izmeklēšanā pret organizētu grupu, kas nelikumīgi tirgojusi degvielu un slēpusi pievienotās vērtības nodokli (PVN) aptuveni desmit miljonu eiro apmērā. Konstatēts, ka lielākā daļa šīs degvielas pārdota Lietuvā.

Kā uzskata Mikuļskis, dažkārt tiesu noteiktie sodi par šādiem noziegumiem ir pārāk saudzīgi.

«Mēs izmeklējam šīs lietas kopā ar prokuratūru, bet pēc tam tās nonāk tiesā. Ar prokuroriem vēl var diskutēt, pat pārsūdzēt lēmumu augstākstāvošam prokuroram, bet tiesas spriedumus komentēt mēs nevaram - tie jāpilda obligāti, taču patiesībā dažos gadījumos tiesu spriedumi varētu būt arī stingrāki. Teiksim, cilvēkam, kas 13 vai 14 reizes tiesāts par PVN izlaupīšanu, netiek piespriesta reāla brīvības atņemšana, kamēr parastam zaglim, kas tiesāts tikpat daudz reižu, to piespriež ik reizi,» atzinis FNTT vadītājs.