Ķīna nolēmusi uzaicināt ekspertus no ASV, Vācijas un citām valstīm palīdzēt ārstēt ar vēzi slimo Nobela prēmijas laureātu disidentu Liu Sjaobo, trešdien paziņoja varasiestādes. Ielūgums izteikts pēc Liu ģimenes lūguma.

Ķīna saskārās ar ārvalstu aicinājumu ļaut Liu ārstēties ārzemēs, kad atklājās, ka viņš medicīnisku apsvērumu dēļ pirms termiņa atbrīvots no ieslodzījuma, jo viņam diagnosticēts aknu vēzis. Taču Ķīnas varasiestādes uzstāja, ka viņu ārstē Ķīnas labākie onkologi Šenjanas pilsētā.

Liu advokāts Mo Šaopins paziņoja, ka vēzis 61 gadu vecajam Liu diagnosticēts 23.maijā, un viņš atbrīvots dažas dienas vēlāk.

2009.gada decembrī Liu tika piespriests 11 gadu cietumsods pēc kriminālkodeksa panta par varas gāšanas mēģinājumu. Disidents tika notiesāts par dalību petīcijas «Harta 08» izstrādē, kurā bija izteikts aicinājums veikt vērienīgas politiskās reformas Ķīnā, tostarp attiecībā uz pulcēšanās, vārda un reliģijas brīvību.

Liu bija nozīmīga loma ķīniešu studentu kustībā, kas aicināja uz demokrātiskām reformām un ko vardarbīgi apspieda Ķīnas varasiestādes. Kulmināciju aktīvistu centieni sasniedza 1989.gadā, kad tie tika izbeigti ar Tjaņaņmeņas laukuma slaktiņu.

2010.gadā Liu tika piešķirta Nobela Miera prēmija, izraisot Ķīnas sašutumu.