Austrāļu žurnālistam un fotogrāfam Ādamam Baidavi pagājušogad bijusi unikāla iespēja paviesoties izolētajā sociālistiskajā «karalistē» Ziemeļkorejā. «Tā bija fascinējošākā un depresīvākā nedēļa manā dzīvē. Šīs fotogrāfijas ir ieskats rūpīgi veidotajā tūrē, kurā ir atļauts doties tās apmeklētājiem. Protams, tā ir fasāde, taču reizēm var manīt sīkus cilvēcības brīžus, kas spiežas tai cauri,» saka Baidavi.

Ziemeļkoreja pārsteidz ne tikai ar saviem līderiem un raķešu izmēģinājumiem, radot kodoldraudus kaimiņvalstīm, bet arī ar savdabīgiem «iekšējās kārtības» noteikumiem un pārsteidzošiem faktiem.

Piemēram, saskaņā ar mediju «Time» Ziemeļkorejā ir 28 valsts akceptēti matu griezumi. Sievietes var izvēlēties vienu no 14 matu griezumiem. Precētām sievietēm ir ieteicams izvēlēties īsu frizūru, kamēr brīvas sievietes drīkst nēsāt «garus un lokainus» matu sakārtojumus. Turpretī vīrieši nedrīkst matus audzēt garākus par 5 cm. Tiesa, vecāki vīrieši drīkst savu matu rotu «atlaist» līdz pat 7 cm.

Savukārt «The Business Insider» raksta, ka ziemeļkorejieši, kuri ir dzimuši pēc Korejas kara, ir aptuveni par pieciem centimetriem īsāki nekā dienvidkorejieši. Šī atšķirība cilvēku augumu garumā skaidrojama ar faktu, ka seši miljoni Ziemeļkorejas iedzīvotāju cieš no pārtikas trūkuma, bet viena trešdaļa bērnu - no hroniskas pārtikas nepietiekamības.

Ādams atklāj, ka Phenjana pārsteidz ar savu nevainojamo tīrību. Tā ir kā Disnejlenda pieaugušajiem, kur spīdīgie pagātnes un tagadnes līderu pieminekļi un modernie debesskrāpji apvieno mūžīgo ar laicīgo.

Nav tā, ka šajā Disnejlendā nebūtu atļauts ielūkoties, taču tās apmeklētājiem tiek rādīta cita Ziemeļkoreja. Uzspodrināta, ieturēta, pareiza. Taču iestudēto «laimes zemi» nodod ik dienu uz un no darba skrejošie cilvēki, kurus var itin viegli redzēt pa tūristu autobusa logiem. «Izspūrušiem matiem un sarkanām sejām, viņi mēģina noķert autobusu vai tramvaju. Un viņiem tas vienmēr izdodas. Phenjanā tas vienmēr izdodas,» raksta Ādams.

🎼

A post shared by Adam (@adambaidawi) on

Girl on a train, Pyongyang. For @gqaustralia.

A post shared by Adam (@adambaidawi) on

Soldier, DMZ, North Korea.

A post shared by Adam (@adambaidawi) on

A post shared by Adam (@adambaidawi) on

Fireworks mark the eternal leader's birthday #northkorea #35mm

A post shared by Adam (@adambaidawi) on

Outtake. #northkorea

A post shared by Adam (@adambaidawi) on