Krievijas meteoroloģiskais dienests paziņojis, ka septembra beigās vairākās valsts vietās fiksēta «ekstremāli augsta» rutēnija-106 koncentrācija, vēsta «The Guardian». Tas saskan ar Eiropas mediju ziņām par radioaktīvu mākoni virs Eiropas valstīm, ko gan zinātnieki atzina par nekaitīgu. Tomēr Krievija noliedz pieņēmumu, ka rutēnija noplūdi izraisījusi avārija kodolobjektā.

(Papildināta ziņa.)

Dienests atzina, ka laikā no 25.septembra līdz 1.oktobrim monitoringa stacijas Argajašā un Novogornijā esot fiksējušas rutēnija-106 klātbūtni.

Augstākā radioaktīvās vielas koncentrācija fiksēta Aragajašā - ciemā Čeļabinskas reģionā Urālu kalnos. Tā 986 reizes pārsniegusi normu.

Krievija otrdien noliegusi, ka tās kodolobjektā būtu noticis negadījums, lai gan daļā valsts konstatēts radioaktīvs piesārņojums ar rutēnija izotopu 106 (Ru-106).

Vides aizstāvju organizācijas «Greenpeace» filiāle Krievijā pirmdien mudinājusi meteoroloģisko dienestu sākt «rūpīgu izmeklēšanu un publiskot rezultātus».

««Greenpeace» nosūtīs vēstuli, kurā prokuratūrai lūgs sākt izmeklēšanu par iespējamu kodolincidenta slēpšanu,» teikts organizācijas paziņojumā.

Oktobra vidū Krievijas meteoroloģiskais dienests paziņojumā, ko pārpublicēja Krievijas mediji, sacīja, ka gaisa paraugu pārbaudēs neesot atrastas rutēnija-106 pēdas. Vienīgais izņēmums esot bijis Sanktpēterburgā ņemts paraugs.

Taču pirmdien dienests atzina, ka viela esot konstatēta gaisa paraugos Krievijas dienvidos un vēlāk noplūde esot sasniegusi «visas Eiropas valstis, sākot ar Itāliju un virzoties tālāk uz Eiropas ziemeļiem», sākot no 29.septembra.

Dienests nenorādīja noplūdes avotu, taču 30 kilometru attālumā no Argajašas meteoroloģiskās stacijas atrodas ķīmiskā rūpnīca «Majak», kurā tiek pārstrādāta kodoldegviela.

«Majak» arī apgalvoja, ka konstatētais piesārņojuma līmenis nerada draudus cilvēku dzīvībai un veselībai un ir 20 000 reižu mazāks nekā «atļautā gada norma».

Rūpnīca arī uzsvēra, ka jau daudzus gadus nav ražojusi Ru-106.

Par radioaktīvo mākoni ziņoja Francijas un Vācijas dienesti. Tas tika novērots arī Itālijā, Austrijā un Šveicē.