Melno caurumu saplūšanas rezultātā radušies gravitācijas viļņi pirmo reizi tika reģistrēti nedaudz vairāk kā pirms gada. Toreiz bija pieejamas tikai divas gravitācijas viļņu laboratorijas. 2017.gada 14.augustā plkst. 13:30 pēc Latvijas laika gravitācijas viļņus reģistrēja jau trīs vietās - divās LIGO laboratorijās un Virgo laboratorijā, kas atrodas Itālijā.

Notikumā bija iesaistīti divi melnie caurumi, kuru masa 31 un 25 reizes pārsniedza Saules masu. Saplūšana notika aptuveni 1,8 miljardu gaismas gadu attālumā, un tās rezultātā radās viens melnais caurums, kura masa 53 reizes pārsniedza Saules masu.

Aptuveni 3 Saules masas tika pārvērstas gravitācijas viļņu enerģijā un izplatījās Visumā.

Tā kā saplūšanu reģistrēja trīs uztvērēji, tad daudz precīzāk varēja noteikt gan attālumu, gan arī debesu apgabalu, kas GW170814 gadījumā ir tikai 60 kvadrātgrādi jeb aptuveni par 10 reizēm mazāks apgabals, nekā izmantojot tikai divus LIGO uztvērējus. Šī precizitāte ir svarīga, jo atsevišķos notikumos varētu izdalīties enerģija elektromagnētiskajā diapazonā, kuru varētu reģistrēt ar kādu no esošajiem instrumentiem.

Virgo laboratorija
Virgo laboratorija FOTO: www.ligo.caltech.edu

GW170814 apgabalā turpmākos novērojumus veica 25 partnerorganizācijas, bet

nekādas izpausmes elektromagnētisko viļņu diapazonā netika konstatētas, kas bija gaidāms divu melno caurumu saplūšanas gadījumā.

Gaisma (nekāda) šāda tipa notikumos neizdalās.

Nākamais novērojumu periods plānots 2018.gada rudenī.

FOTO: www.ligo.caltech.edu