Latvijas pirmā satelīta «Venta-1» bākas signālu varēs uztvert jebkurš radioamatieris, informēja Ventspils Augstskolas (VeA) sabiedrisko attiecību speciāliste Inta Ozola.

Satelīts «Venta-1» uz Zemes staciju Ventspils Augstskolā pārraidīs kosmosā uztvertos kuģu automātiskās identifikācijas signālus, fotogrāfijas, kas izdarītas ar satelīta fotokamerām, kā arī telemetrijas datus par paša satelīta sistēmu stāvokli un darbību. Visa šī informācija tiek pārraidīta kodētu digitālu signālu veidā un nav dzirdama vienkāršā uztvērējā. Vienīgā informācija, kas tiek pārraidīta atklāta teksta veidā ir satelīta bākas signāls. To varēs uztvert jebkurš radioamatieris 437,325 MHz frekvencē. Bākas signāls informē tā uztvērēju, ka šo signālu raida Latvijas satelīts «Venta-1», kā arī īsi raksturo satelītu.

Kā uzsvēra VeA pārstāve, Latvijas pirmā satelīta «Venta-1» izveide VeA palīdzējusi attīstīt un palīdzēs turpmāk attīstīt inženierzinātņu studiju virzienu, tāpat satelīta izveide sniegusi jaunas zināšanas un iespējas pētniekiem un studentiem.

Satelīta «Venta-1» projektēšana, izgatavošana un nogādāšana kosmosā notika, sadarbojoties Ventspils Augstskolai, Bŗēmenes Lietišķo zinātņu universitātei un Ventspils Augsto tehnoloģiju parkam. Šī projekta laikā VeA ir izveidojusi radiostaciju un attīstījusi satelīttehnoloģiju laboratoriju, tikušas organizētas vasaras skolas studentiem satelīttehnoloģiju jomā, ir pieaugusi studējošo interese par inženierzinātni, norādīja Ozola. Šī projekta rezultātā izveidotā infrastruktūra un iegūtās zināšanas jau līdz šim un arī turpmāk tiks izmantota ne tikai «Venta-1» projekta vajadzībām, bet daudz plašāk - visa inženierzinātņu studiju virziena atbalstam un attīstībai.

Kā aģentūru LETA informēja galvenais satelīta projekta koordinators Aigars Krauze, Izglītības un zinātnes ministrija satelīta projektam piešķīrusi 320 000 eiro, no kuriem galvenās izmaksas 220 000 eiro apmērā veidoja satelīta projektēšana un izstrāde, bet 75 000 eiro samaksāti par satelīta palaišanu Zemes orbītā ar Indijas nesējraķeti.

Kā ziņots, VeA izstrādātais Latvijas pirmais satelīts «Venta-1» 23.jūnijā ar Indijas nesējraķeti PSLV-C38 veiksmīgi nogādāts Zemes orbītā.

Galvenie eksperimenti, ko plānots veikt ar «Venta-1», ir kuģu satiksmes identifikācijas (AIS) datu uztveršana ar satelīta palīdzību un to pārraide uz Zemes staciju VeA. Ar šādu satelīttehnoloģiju palīdzību iespējams sekot kuģu maršrutiem daudz plašākā teritorijā, nekā to iespējams izdarīt ar tradicionālām AIS sistēmām, kas izvietotas gar krasta līniju un darbojas 20 - 40 kilometru rādiusā.