Eiropas Komisija (EK) otrdien ierosinājusi izveidot Eiropas Savienības (ES) mēroga kiberdrošības sertificēšanas sistēmu un plānu reaģēšanai uz plaša mēroga kiberuzbrukumiem.

EK priekšlikuma mērķis ir palielināt kiberdrošību ES, kur pagājušajā gadā ik dienas tika reģistrēti aptuveni 4000 kiberuzbrukumu.

EK ierosinājusi šim mērķim pārveidot Eiropas Tīklu un informācijas sistēmu drošības aģentūru (ENISA), kas pašreiz strādā ar 84 darbiniekiem un 11 miljonu eiro lielu budžetu, par ES Kiberdrošības aģentūru.

Aģentūras budžets tiktu palielināts līdz 23 miljoniem eiro un darbinieku skaits - līdz 125 cilvēkiem.

EK vēlas izveidot arī ES kiberdrošības sertificēšanas sistēmu, kas skaidri definētu drošības prasības un radītu vienotu sertificēšanas shēmu visiem IT produktiem un iekārtām ES.

Lielu kiberuzbrukumu gadījumos ES dalībvalstīm arī nepieciešams plāns koordinētai krīzes pārvaldībai, uzskata EK, aicinot izstrādāt plānu šādai rīcībai.

«Neviena valsts nespēj stāties pretī kiberdrošības problēmām viena pati. Mūsu iniciatīvas stiprina sadarbību, lai ES valstis var stāties pretī šīm problēmām kopā,» paziņoja EK viceprezidents vienotā digitālā tirgus jautājumos Andruss Ansips.

Lai EK plāns realizētos, to jāapstiprina ES dalībvalstīm un Eiropas Parlamentam (EP).