ASV specdienestu vadītāji šonedēļ Senāta Izlūkošanas komitejas sēdē pauda bažas par kiberdrošības kompānijas «Kaspersky Lab» antivīrusu programmatūru, jo ir aizdomas, ka šim uzņēmumam ir saiknes ar Krievijas slepenajiem dienestiem.

Sešu ASV specdienestu vadītāji Senāta komitejas sēdē ceturtdien, kas bija veltīta ārējiem draudiem, kas varētu būt vērsti pret Savienotajām Valstīm, atzina, ka ir norūpējušies par «Kaspersky Lab» antivīrusu programmatūras plašo izmantojumu.

Uz jautājumu, vai viņam ir zināms par drošības draudiem, kas varētu būt saistīti ar «Kaspersky» antivīrusu programmatūru, Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktora pienākumu izpildītājs Endrjū Makeibs atbildēja: «Mēs par to esam ļoti norūpējušies un mēs tam esam ļoti cieši pievērsušies.»

Savukārt Aizsardzības izlūkošanas aģentūras direktors ģenerālleitnants Vinsents Stjuarts teica, ka viņa vadītā iestāde izvairās izmantot «Kaspersky Lab» ražojumus.

«Cik man zināms, mūsu tīklos nav «Kaspersky» programmatūras,» viņš sacīja un piebilda, ka arī uzņēmumi, kas izpilda Aizsardzības izlūkošanas aģentūras pasūtījumus, nelieto «Kaspersky Lab» ražojumus.

Bažas par «Kaspersky Lab» pauda arī Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) direktors Maiks Pompeo, Nacionālās drošības aģentūras direktors Maiks Rodžerss, Nacionālās ģeotelpas izlūkošanas aģentūras direktors Roberts Kardilo un nacionālo izlūkdienestu direktors Dens Koutss.

«Es personīgi kā Nacionālās drošības aģentūras direktors esmu iesaistīts «Kaspersky Lab» jautājumā,» teica Rodžerss.

Komentējot specdienestu vadītāju sacīto komitejas sēdē, Kasperskis izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka viņa «kompānija nekad nav palīdzējusi un nepalīdzēs nevienai pasaules valdībai kiberspiegošanā».

Bažas par «Kaspersky Lab» saistību ar Krievijas specdienestiem ir izskanējušas arī agrāk. 2015.gadā aģentūra «Bloomberg», atsaucoties uz anonīmiem šī uzņēmuma esošajiem un bijušajiem darbiniekiem, vēstīja, ka vairākiem kompānijas augsta ranga menedžeriem ir saiknes ar Krievijas militārajām un izlūkošanas struktūrām. «Kaspersky» antivīrusu programmatūra ir aizliegta Ukrainas valsts iestādēs.

«Kaspersky Lab» 1997.gadā nodibināja programmētājs Jevgeņijs Kasperskis, kurš ir kompānijas akciju kontrolpaketes īpašnieks un ģenerāldirektors. 1987.gadā Kasperskis absolvēja PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) Augstākās skolas 4.(tehnisko) fakultāti, iegūstot inženiera-matemātiķa specialitāti, un no 1987. līdz 1991.gadam strādāja PSRS Aizsardzības ministrijas daudzprofilu zinātniski pētnieciskajā institūtā, kur pievērsās datorvīrusu izpētei. Vēlāk iesaistījās privātbiznesā.