Noteiktas galvas smadzeņu daļas bojājums, kas radies sitiena rezultātā, liek atteikties no smēķēšanas par visrūdītākajiem kūpinātājiem.

Tā secinājis Entonijs Bečara un viņa kolēģi no Dienvidkalifornijas universitātes Losandželosā. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā Science.

Viss sākās ar kāda pacienta izmeklēšanu. Šis cilvēks, kurš līdz šim dienā izsmēķēja 40 cigaretes, pēc galvas traumas (smadzeņu daļā, kuru dēvē par Reila salu) pilnībā atbrīvojās no kaitīgā ieraduma.

Lai pārbaudītu šo sakarību, zinātnieki izpētīja 69 smēķētājus, kuri bija cietuši no dažādām galvas traumām.

19 pacientiem bija bojāta tieši Reila sala. 12 no viņiem (70%) pēc traumas uzreiz bija atmetuši smēķēšanu. Bečara pagaidām nevar pateikt, kādēļ no kaitīgā ieraduma nav atteikušies arī pārējie. Taču fakts, ka tikai 8% no 50 smēķētājiem ar citu veidu galvas smadzeņu traumām spēja atteikties no tabakas, pierāda, ka pastāv saikne starp Reila salu un smēķēšanu.

Zinātnieki, protams, neiesaka smēķētājiem dauzīt savu galvu. Viņi uzskata, ka minēto smadzeņu daļu iespējams ietekmēt ķirurģiskā veidā, piemēram, implantēt elektrodus, lai imitētu tās bojājumu, tādējādi palīdzot cilvēkiem atteikties no smēķēšanas.

Pagaidām gan šī ir tikai teorija, tādēļ ir nepieciešami papildu pētījumi.