Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāji, uzturoties citā Eiropas valstī, drīz varēs piekļūt mājās abonētajam tiešsaistes saturam – TV pārraidēm vai filmām. Par to TVNET pavēstīja Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Viesojoties citā ES valstī, ES iedzīvotājiem bieži nav iespējams piekļūt filmām, TV seriāliem, mūzikai, spēlēm vai sporta pārraidēm,

par kurām viņi maksā abonentmaksu savā mītnes zemē.

Ceturtdien apstiprinātie noteikumi, par kuriem Eiropas Parlamenta (EP) un ES Padomes sarunu dalībnieki neformāli bija vienojušies februārī, šos ierobežojumus atcels. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji Viaplay vai Shortcut saturam varēs piekļūt, piemēram, apciemojot radus Īrijā vai viesojoties Igaunijā. Noteikumi attieksies uz maksas pakalpojumiem - Netflix, Amazon Prime u.c.

Jaunie noteikumi tika apstiprināti ar 586 pret 34 balsīm, 8 deputātiem atturoties.

Dzīvesvietas adreses pārbaude un datu aizsardzība

Tiešsaistes pakalpojumu sniedzēji varēs veikt «efektīvus un samērīgus» pasākumus, lai pārliecinātos, ka abonents nav pārcēlies uz pastāvīgu dzīvi citā ES dalībvalstī un tādējādi netiek pārkāpti autortiesību nosacījumi, kas katrā valstī var atšķirties. Par abonenta dzīvesvietu būs atļauts pārliecināties, piemēram, izmantojot ID kartēs pieejamo informāciju, maksājumu informāciju, publiski pieejamo informāciju par nodokļu nomaksu, pasta adresi vai veicot IP adreses pārbaudi.

Kaut gan noteikumi attieksies tikai uz maksas pakalpojumiem, arī bezmaksas satura piedāvātāji varēs piedāvāt savus pakalpojumus iedzīvotājiem, kuri devušies uz ārzemēm.

Tādā gadījumā arī viņiem būs jāievēro pastāvīgās dzīvesvietas pārbaudes nosacījumi.

«Eiropas iedzīvotāji ir gaidījuši šos jaunos noteikumus, kas iezīmēs soli uz kopējo digitālo tirgu. Šie noteikumi vairos mobilitāti un ļaus lietotājiem piekļūt Eiropas tiešsaistes saturam ārzemēs, nepārkāpjot autortiesības,» sacīja EP ziņotājs Žans Marī Kavada (Jean-Marie Cavada, ALDE, Francija).

Likumprojekts vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomei.

Deviņu mēnešu laikā pēc regulas stāšanās spēkā dalībvalstīm būs jāievieš jaunie noteikumi.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas aptauju 64% eiropiešu pagājušajā gadā internetā spēlēja vai lejuplādēja spēles, filmas vai mūziku (Latvijā – 61,5%). Daudzi no viņiem rēķinās, ka varēs to darīt arī ceļojumu laikā. Paredzams, ka pieprasījums pēc tiešsaistes pakalpojumiem, atrodoties citur Eiropā, tikai augs, jo 15.jūnijā ES tiks atcelta mobilo sakaru viesabonēšanas maksa.