Aizkari parasti ir pēdējais dizaina elements, ar ko tiek pabeigts interjers. Tie ienes mājīgumu, spēj meistarīgi papildināt iekārtojumu, piešķirt telpai trūkstošo akcentu un pat nomaskēt neizdevušās nianses. Tomēr izvēloties nepiemērotu variantu, aizkari var arī izjaukt rūpīgi veidoto koptēlu. Kas jāņem vērā, lai izvēlētie aizkari nekļūtu par klupšanas akmeni, stāsta salona «SIENA» aizkaru dizainere Zanda Reimate.

Izvairies no lielummānijas

Kompozīcijas pamatlikums nosaka - ir viens galvenais elements, bet pārējie tam tiek pakārtoti. Telpā ir trīs pamanāmākie pamatelementi: sienas, mēbeles un aizkari, no kuriem tikai viens var būt izteikti dominējošs, bet pārējie tiek pieskaņoti. Ja telpā jau ir izteiksmīga siena ar kliedzošām tapetēm, aizkariem interjers ir jālīdzsvaro, paliekot par neuzkrītošu fonu. Vai pretēji – aizkari var kļūt par košu interjera akcentu, ja sienas un mēbeles nenovērš no tiem uzmanību. Viena telpa, viens liels akcents, iesaka aizkaru dizainere.

Pievērs uzmanību krokojumam

Nekas nav briesmīgāks par taisniem aizkariem, kad tie ir aizvērti, atzīst eksperte. Lai loga «apģērbs» izskatītos gaumīgi, jāievēro noteikta proporcija starp stangas un auduma garumu. Piemēram, plānajiem aizkariem tā ir vismaz viens pret divi. Tas nozīmē, ka aizkaru audumam ir jābūt vismaz divreiz platākam par stangu. Turklāt, kritiskais minimums, kas pieņemams, piemēram, rakstainiem aizkariem ir viens pret pusotru. Ja aizkariem izvēlies baltu tillu, lai tie «neizskatītos šķidri», krokojumam jābūt vēl bagātīgākam. Aizkaru dizaineri parasti par standartu plānajiem aizkariem uzskata proporciju viens pret divarpus un piekodina, ka tai jābūt vēl lielākai, ja telpai ir augstie griesti. Biezajiem aizkariem pietiek ar proporciju viens pret divi un pat viens pret pusotru. Svarīgi, lai aizkari viļņotos, secina «SIENA» profesionāle.

FOTO: Publicitātes foto

Zināmi kanoni pastāv arī attiecībā uz aizkaru attālumu līdz grīdai. Pirms 20 gadiem plānajiem aizkariem bija pieņemts atstāt trīs centimetrus līdz grīdai, savukārt biezajiem - divus centimetrus. Vēlākie uzskati bija pretēji - tika uzskatīts, ka aizkariem kārtīgi jāguļas uz grīdas. Šobrīd iestājies zināms līdzsvars – plānajiem aizkariem ieteicamais attālums līdz virsmai ir viens centimetrs, bet biezajiem vizuāli gandrīz jāpieskaras grīdai.

FOTO: Publicitātes foto

Nenokļūdies ar stiprinājumiem

Atceries, aizkari nedrīkst uzgulties uz radiatora vai palodzes, tāpēc jau laicīgi pārdomā stiprinājumu izvietojumu. Ir divu veidu aizkaru stiprinājumi – dekoratīvās stangas un nišā paslēptās sliedes. Stangas vienmēr izskatās respektabli, tām var piemeklēt arī īpašus uzgaļus un dubultā izrotāt loga iekārtojumu. Ņem vērā, stanga ir papildu līnija, kas labāk iederēsies telpās ar augstajiem griestiem. Sērijveida dzīvokļos ar standarta divarpus metru griestiem iederīgākas ir neuzkrītošas sliedes, kas aizkarus «nenospiež» uz leju.

Mūsdienās pieprasītas kļuvušas arī aizkaru elektriskās sistēmas, kas vadāmas ar tālvadības pulti. Tas ir izcils risinājums mājām ar plašajiem logiem, kad visus aizkarus var atvērt un aizvērt vienlaicīgi, piespiežot vienu pogu. Šādu risinājumu piedāvā arī «SIENA».

Saglabā konsekvenci

Arī aizkaru pasaulē ir savas modes tendences (piemēram, šobrīd aktuāli ir ģeometriski raksti), taču tās noteikti nav noteicošais faktors aizkaru izvēlē – daudz svarīgāk ir ņemt vērā krāsu likumus un audumu kopšanas prasības. Piemēram, ja vēlies akcentēt logus, aizkarus izvēlies pretkrāsā sienām. Ja nepieciešami neuzkrītoši aizkari, piemeklē tos vienā tonī ar tapetēm. Atceries, ka gaiši aizkari vizuāli palielina istabu, vertikālās svītras paaugstina griestus, bet horizontālas – paplašina logu. Līdzīgi kā ar apģērbiem!

FOTO: Publicitātes foto

Ja dod priekšroku dabīgiem audumiem, piemēram, linam, zīdam, kokvilnai vai kašmiram, tad esi gatava prasīgākai to kopšanai. Šie audumi var ātrāk izbalēt saulē, kā arī mazgāšanas laikā mainīt formu. Toties to sastāvā nav ķīmisko šķiedru, un tie ir labāk elpojoši. Tiesa, mūsdienās vairāk pieprasīti tomēr ir audumi, kuru sastāvā ir poliesters. Šobrīd tehnoloģijas ir attīstījušās tik tālu, ka arī sintētiskie audumi izskatās ļoti dabīgi, kā arī tie ir ievērojami draudzīgāki kopšanā un ilgāku laiku saglabā nevainojamu izskatu.

Neskrien pakaļ diviem zaķiem

Ja uzdevums ir no rīta noslēpties no gaismas, bet vakarā no apkārtējiem, ar vieniem aizkariem neiztikt. Kas der visam, neder nekam – tā var raksturot puscaurspīdīgus aizkarus, ar kuriem dažreiz cenšamies aizvietot vajadzību pēc diviem aizkariem. Vieni plāni aizkari ir pieņemami vien tad, ja tiem ir tikai dekoratīva funkcija. Tomēr arī šādos apstākļos parasti ieteicams vismaz sānos izvietot arī biezos aizkarus, lai loga noformējumā radītu pabeigtības sajūtu.

FOTO: Publicitātes foto

Piesaisti profesionāli

Pat apbruņojoties ar visiem ieteikumiem, nav nekā labāka par profesionālu padomu, kas piemērots tieši tavam mājoklim. Pareizu aizkaru izvēle sākas nevis salonā, bet ar aizkaru dizainera vizīti mājās. Izvērtējot interjeru un nomērot logus, viņš paveiks ievērojamu darbu tavā vietā un piedāvās jau piemeklētus variantus. Katrs respektabls aizkaru salons piedāvā aizkaru cenā iekļautos dizainera pakalpojumus. Kāpēc gan tos neizmantot?

Interjera un dizaina priekšmetu kvartālā «DECCO Centrs» atklātais jauna koncepta salons «SIENA» aicina nodoties aizkaru izvēlei citā kvalitātē – plašās telpās, mierpilnā vidē sēžot uz mīkstiem dīvāniem bez steigas izskatīt katalogus un paraugus, saņemt profesionālu padomu un sava mājokļa logiem atrast īsto noformējumu.