«Paldies, Jēzu, paldies, Dievs!» saņemot kādu apbalvojumu, bieži no skatuves Tam Kungam savās pateicības runās saka urbānās mūzikas mākslinieki. Neapšaubāmi, daudzi reperi, R&B dziedātāji savus pirmos soļus mūzikā spēruši baznīcas korī un ir cieši sieti reliģiskām saitēm, jau vienā no pirmajām hiphopa dziesmām - «Grandmaster Flash» singlā «The Message» tiek minēts Dievs, nerunājot nemaz par Kendrika Lamāra un britu graima repera Stormzija plašajām atsaucēm uz kristietību. Taču vai šajā izteikti reliģiozajā mūzikas žanrā ir arī citādi domājoši mūziķi? Ateisti, agnostiķi? Minēsim dažus iespējamos kandidātus.

Big L

Big L
Big L FOTO: Ekrānuzņēmums

Viens no 90. gadu spilgtākajiem reperiem Big L (īstajā vārdā Lamont Coleman, 1974-1999), kurš nodzīvoja vien 24 gadus, tiek uzskatīts par vienu no retajiem reperiem ateistiem.

«I run with a thievin squad, and none of us believe in god,» repo Big L dziesmā «Danger Zone».

Angel Haze

Andžela Heiza
Andžela Heiza FOTO: Wikipedia.org

Amerikāņu repere Andžela Heiza (Angel Haze) 2013. gada intervijā saka: «Es uzlūkoju reliģiju kā ko tādu, kas aptraipa cilvēku. Tas ir prāta stāvoklis, no kura tu netiec ārā.»

Childish Gambino

Childish Gambino
Childish Gambino FOTO: instagram

Donalds Glovers (Donald Glover), kas pazīstams ar skatuves vārdu «Childish Gambino», audzis kā Jehovas liecinieks. Tagad, izrāvies no reliģijas važām, viņš pauž brīvākus uzskatus. Dziesmā «Won't Stop» viņš sevi dēvē par «lidostas ateistu» («Airport atheist, though may pray when there's turbulence»).

Greydon Square

Greydon Square
Greydon Square FOTO: instagram

Greidons Skveirs, īstajā vārdā Edijs Kolinss, ir, iespējams, publiski visredzamākais ateists hiphopā. Ateisma, agnosticisma, reliģijas tēmas caurvij viņa dziesmas.

«Melnādainajiem ir izdarīts lāča pakalpojums, jo ar reliģijas palīdzību tos varēja kontrolēt,» viņš skaidro kādā 2016. gada intervijā. «Ideja par lieku jautājumu neuzdošanu, aklu paklausīšanu nāk no vergturu laikiem.»

Baba Brinkman

FOTO: Ekrānuzņēmums

39 gadus vecais kanādiešu literārā repa pārstāvis netic nedz Dievam, nedz arī pieder kādai reliģijai. Viens no viņa spilgtākajiem darbiem ir ieraksts «The Rap Guide to Evolution», kas veltīts zinātniekam Čārlzam Darvinam.

«Domāju, ka ir daudz cilvēku, kuri nevar sevi identificēt ar baznīcu, Dieva-radītāja koncepciju. Diemžēl hiphopā nav daudz tādu mākslinieku, kas paustu šādu viedokli, ka visam ir racionāls skaidrojums,» viņš saka kādā intervijā.

Mike Skinner

Maiks Skiners
Maiks Skiners FOTO: Ekrānuzņēmums

Britu hiphopa superzvaigzne Maiks Skiners (Mike Skinner) aka «The Streets» 2009. gada intervijā «The Guardian» atzinis, ka iedziļinājies biologa, slavenā ateista Ričarda Dokinsa (Richard Dawkins) grāmatās. «Mēs šeit esam tikai uz sekundi, visticamāk, ka izmirsim un nekad neuzzināsim kāpēc... taču vai nav laba sajūta būt dzīvam tagad?» viņš saka.

Earl Sweatshirt

Ērls Svetširts
Ērls Svetširts FOTO: instagarm

Viens no Losandželosas hiphopa grupējuma «Odd Future» (OFWGKTA - Odd Future Wolf Gang Kill Them All) dalībniekiem Ērls Svetširts (Earl Sweatshirt) vienā no dziesmām repo šādi: «Viņas ķermenis ir templis. Man pie d..as, esmu ateists.» («Her body is a temple/I don’t give a f*ck I’m atheist. Drop.»)

Sage Francis

FOTO: @sagefrancissfr

Amerikāņu reperis Paul William «Sage» Francis savā «Facebook» raksta, ka netic kādam augstākam spēkam.

Dead Prez

stic.man (Dead Prez)
stic.man (Dead Prez) FOTO: @stic

Amerikāņu hiphopa duets «Dead Prez» vienā no video intervijām izsakās, ka organizēta reliģija nav nepieciešama.