Kaitēkļu un parazītu iedzīvošanās mājoklī ikkatram būs ļoti nepatīkams pārsteigums, kas tūliņ ir jārisina. Pirms ķeries klāt neapdomīgiem kukaiņu iznīcināšanas veidiem, atpazīsti šos kaitēkļus un uzzini, kā novērst insektu uzbrukumu un kā no tiem pasargāt mājas lietas turpmāk.

Paklāja vaboles

Pastāv trīs līdzīgu sugu vaboles, kas varētu bojāt paklājus, taču tām atšķiras tikai spārnu krāsa. Paklāja vabolēm var būt gan vienas krāsas, gan pleķaini ārējie spārni brūnā, melnā, baltā un dzeltenīgā krāsā. Tās pārsvarā ir trīs milimetru garumā, taču mazākās var sasniegt tikai divus milimetrus. Šīs mazās vabolītes vairojas siltos laika apstākļos un oliņas iedēj apģērbā, mēbelēs, grīdas spraugās un, protams, arī paklājā. Paklāju vaboles uzturā lieto dabiskus materiālus, piemēram, vilnu, mohēru, dabīgās ādas kažokus, putnu spalvas, tāpēc šie mazie kaitēkļi arī dzīvo starp paklāja pavedieniem un ar tiem mielojas. Lai arī paklāju vaboles pārsvarā dzīvo paklāju iekšpusē, tās mēdz slēpties ventilācijas spraugās, skapjos un aiz kājlīstēm.

Drēbju un kažoku kožu kāpuri

Ja pamani tārpiem līdzīgus insektus ar cietu apvalku - tās ir kažoku kodes. Šie tārpiņi ir aptuveni sešus līdz 12 milimetrus gari un labprāt mielojas ar dažādiem apģērba gabaliem un mājas tekstilu. Kažoku kodei vislabāk patīk kažoki, flaneļa audums, vilna, netīri apģērbi un mati. Pieauguši īpatņi ir blāvi zeltaini, ar spārnu platumu līdz 12 milimetriem - šie insekti uzturas tumšās vietās un pārsvarā apģērbu neēd, taču, tiklīdz tie izdēj olas un no tām izšķiļas kāpuri, tie spēj nodarīt visai pamatīgus bojājumus tekstilam.

Tarakāni

Tarakāni ir īsta sodība - šie kukaiņi ne tikai pārnēsā slimības un to izkārnījumi izraisa astmu, bet tie vēl arī bojā apģērbu un mājas tekstilu. Tarakānus piesaista sviedru un citu ķermeņa izdalījumu smaka, ēdienu un dzērienu paliekas, kas nereti paliek uz apģērbiem. Tiklīdz tarakāni mielojas ar veļas pleķiem, tie vienlaikus izkož arī caurumus vai padara auduma šķiedras vājākas un neizturīgākas. Tāpat tarakānu ekskrementi bojā apģērbu un uz tā atstāj netīrus, grūti iztīrāmus plankumus.

Circeņi

Lai arī circeņi parasti drēbes neēd, tomēr, līdzīgi kā tarakāni, circeņi mēdz uzklupt netīriem apģērbiem un mājas tekstilam. Ja tekstilu klāj ēdinu, dzērienu vai ķermeņa izdalījumu nosēdumi, circeņi labprāt pamielosies arī ar audumu, izkožot tajā caurumus. Dažkārt circeņu nedarbi paliek nepamanīti līdz pat mazgāšanas reizei - izmazgājot apģērbus vai mājas tekstilu, parādās mazi caurumiņi. Līdzīgi kā tarakāniem, arī circeņu izkārnījumi mēdz bojāt audumu, taču tie ir vieglāk izmazgājami.

Sudrabainā zvīņene

Burkāna formas kaitēklis ar sudraboto ārieni labprāt uzturas mitrās vietās un uzklūp smalkiem tekstila materiāliem, piemēram, zīdam, kokvilnai un viskozei. Sudrabainā zvīņene var izaugt līdz pat 11 milimetriem, tā nepacieš spilgtu gaismu, tāpēc dienas laikā uzturas grīdas spraugās vai netīrās veļas grozā. Šis kaitēklis mīl mitras un siltas telpas, tāpēc tās visbiežāk ir sastopamas vannas istabās. Sudrabainās zvīņenes piesaista ēdienu, dzērienu paliekas un cilvēka ķermeņa aromāts, taču tās nesmādē arī tapetes, grāmatas, gleznas un mēdz uzbrukt muzeja eksponātiem.