Vācijā populārais filozofs Vilhelms Šmids (Wilhelm Schmid, 1953) ir labi pazīstams arī Latvijas intelektuālajā vidē – ne tikai kā vairāku grāmatu autors, bet arī kā pasniedzējs Latvijas Universitātē, kur viņš darbojās desmit gadus. Šmids ir viens no nozīmīgākajiem mūsdienu domātājiem, kas savos darbos risina dzīves mākslas tēmu – tas nozīmē mācīties iemantot apzinātu, prāta vadītu attieksmi un pārdomāt, kas dzīvei piešķir jēgu. Dzīves mākslas tēma ir aplūkota vairākās Šmida grāmatās, ko izdevis Apgāds Zvaigzne ABC: «Skaista dzīve? Ievads dzīves mākslā», «Laime» un «Mīlestība». Nesen klajā laists viens no jaunākajiem Šmida darbiem «Rimtums» Dr. phil. Igora Šuvajeva tulkojumā.

Mūsdienās, kad tiek slavināta mūžīgā jaunība, novecošana ir kļuvusi par visas sabiedrības problēmu. Modē ir sauklis anti-age, tas tiek izmantots kā pacelts karogs cīņā pret laiku. «Novecošanas problēma modernajos laikos tiek uzskatīta par bezjēdzīgu, to pat skata kā slimību, kas laikus jāpamana un pret ko visiem spēkiem jācīnās, lai kaut kad tā beidzot tiktu izoperēta,» raksta filozofs. Nespēja pieņemt laika ritējumu rada nemieru un traucē ieraudzīt jēgu arī tajā dzīves posmā, ko dēvē par mūža norietu.

FOTO: publicitātes

Grāmatā filozofs meklē veidus, kā mācīties sadzīvot ar vecumu.

Viens no šiem veidiem ir rimtums – spēja mierīgi ļauties dzīves plūdumam, ko modernā pasaule ir pazaudējusi. Autors pat izvirza pieņēmumu, ka rimtumu iespējams sasniegt tikai vecumā, kad «uz spēles vairs nav likts viss un hormoni ir nedaudz nomierinājušies, pieredzes krājums lielāks, skats sniedzas tālāk, bet cilvēku un lietu novērtējums kļuvis precīzāks». Lai cilvēks vecumā spētu ieraudzīt dzīves vērtību, nozīmīga ir izpratne par novecošanu, prieku un laimes baudīšana, mīlestība un draudzība, attieksme pret nāvi un citi svarīgi aspekti, ko autors sauc par desmit soļiem ceļā uz rimtumu. Filozofs vēl un vēlreiz apliecina, ka viņa mērķis nav vienkārši «proklamēt rimtumu, bet gan kopā ar lasītāju atrast dzīvē praktisku ceļu».

No vācu valodas tulkojis Igors Šuvajevs.