Latvija iesaistīsies cīņā par Eiropas Savienības (ES) finansiālu atbalstu inovatīvu produktu radīšanai, aģentūrai LETA pavēstīja Ekonomikas ministrijā (EM).

Ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko stāstīja, ka ikdienas diskusijas un vizītes Latvijas uzņēmumos un vadošajās pētniecības organizācijās parādījušas, ka Latvijas uzņēmējiem un zinātnes pārstāvjiem ir virkne radošu ideju, kā attīstīt inovatīvus produktus un pakalpojumus, kas sekmētu straujāku Latvijas ekonomikas pāreju uz augstas pievienotās vērtības produktu ražošanu.

«Valsts uzdevums ir palīdzēt šīs idejas realizēt, tāpēc EM un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra kopā ar uzņēmējiem un akadēmiskā sektora pārstāvjiem sākusi darbu pie pirmo stratēģisko projektu identificēšanas izvēlētajās biomedicīnas un viedās pilsētas tehnoloģiju jomās, kuru īstenošanai varētu piesaistīt ES finansējumu,» pauda Aleksejenko.

Patlaban Eiropā noris aktīvas diskusijas par jauno daudzgadu budžeta ietvaru pēc 2020.gada, kas iezīmēs turpmāko ES politiku un investīciju virzienus. Eiropas Komisija jau informējusi, ka pētniecībai un inovācijām plānots novirzīt 100 miljardus eiro periodā no 2021.-2027.gadam, lai saglabātu Eiropas līderpozīcijas pasaules līmeņa pētniecībā un inovācijās.

Lai identificētu inovāciju sekmējošus stratēģiskus projektus Latvijā, kurus aizstāvēt ES institūcijās un cīnītos par ES finansējuma piesaisti to īstenošanai, šogad 31.maijā un 1.jūnijā notika augsta līmeņa dizaina darbnīcas stratēģisko projektu identificēšanai biomedicīnas un viedās pilsētas tehnoloģiju jomās. Dizaina darbnīcās tika apvienoti akadēmiskā sektora un biznesa sektora pārstāvji, kuri, izmatojot dizaina domāšanas metodes, kopīgi diskutēja par Latvijas stiprajām pusēm un iespējām attīstīt jaunus produktus un tehnoloģijas, infrastruktūras u.c. projektus biomedīcinas un viedās pilsētas tehnoloģiju virzienos.

Patlaban tiek apkopoti un analizēti dizaina darbnīcu rezultāti. Identificētie projekti tālāk tiks nodoti Latvijas pārstāvjiem, kuri piedalās tematiskajās diskusijās par ES līmeņa programmām, tostarp, «Horizon Europe», COSME u.c., lai kopā ar citu valstu projektiem konkurētu uz ES atbalsta saņemšanu.

Biomedicīnas dizaina darbnīcā piedalījās «Grindeks», Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, «Baltic 3D», «Light Guide Optics International», «Latvijas valsts meži», «Alternative Plants», «BGI», «Microsoft Latvia», «Roche Latvija», «Biosan», «GenEra», «IVF Riga», «Apply Intelligent Technologies», Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija u.c. Zinātnes sektoru pārstāvēja Rīgas Tehniskās universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Organiskās sintēzes institūts u.c.

Viedās pilsētas dizaina darbnīcā piedalījās «Latvijas mobilais telefons», «Lattelecom», «Aerones», «Mobilly», «Sadales tīkls», «Latvenergo», Latvijas Energoefektivitātes asociācija, «InnoEnergy», Latvijas IT klasteris, Latvijas Koka būvniecības klasteris, Viedās pilsētas klasteris, «Groglass» u.c. Zinātnes sektoru pārstāvēja Rīgas Tehniskās universitāte, Latvijas Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Cietvielu fizikas institūts u.c.