Zemkopības ministrija (ZM) līdz šim ne no Latvijas lauksaimniekiem, ne pašvaldībām nav saņēmusi ierosinājumus par ārkārtējas situācijas izsludināšanu saistībā ar sausuma ietekmi uz lauksaimniecību, pastāstīja ZM, komentējot piektdien, 8.jūnijā piecās no 60 Lietuvas pašvaldībām izsludināto stihisko sausumu.

«ZM seko līdzi situācijai saistībā ar maijā sākušos sausumu un tā ietekmi uz dažādām lauksaimniecības kultūrām, kā arī vērtē, kāda būs ZM turpmākā rīcība. Līdz šim ne no lauksaimniekiem, ne pašvaldībām ZM nav saņēmusi ierosinājumus par ārkārtējas situācijas izsludināšanu saistībā ar sausuma ietekmi uz lauksaimniecību,» norādīja ministrijā.

LETA jau vēstīja, ka piektdien, 8.jūnijā, turpinoties karstam un sausam laikam, Lietuvā piecās no 60 valsts pašvaldībām ir izsludināts stihisks sausums. Kaimiņvalsts atbildīgā ministrija atkarībā no sausuma sekām gatavojas sniegt palīdzību zemniekiem.

Kā ziņu aģentūrai BNS sacījis ministrijas Lauksaimnieciskās ražošanas un pārtikas rūpniecības departamenta direktors Rimants Krasuckis, varbūt zemniekiem varētu tikt ātrāk izmaksāti tiešmaksājumi. Iespējams, varētu tikt lūgta palīdzība arī Eiropas Savienībai (ES).

«Ja izdegs sējumi un cilvēki zaudēs ienākumus, mēs spersim kaut kādu soļus - pirmām kārtām attiecībā uz drīzāku tiešmaksājumu izmaksu, lai atjaunotos apgrozāmie līdzekļi. (..) Kad novērtēsim, kā būs, vai tā būs valsts mēroga ārkārtējā situācija, protams, vērsīsimies pie Eiropas Komisijas (EK) pēc solidaritātes palīdzības vai atbalsta. Šobrīd vēl pāragri par to runāt, bet šī situācija satrauc,» viņš atzinis.

Pēc Krasucka teiktā, lauksaimnieki var apdrošināties pret sausuma radītajiem zaudējumiem un 65% šo apdrošināšanas izmaksu kompensē valsts, bet zemnieki ļoti maz izmanto šo iespēju.

Pērn Lietuvā zemnieki nopietni cieta no lietavām, un EK Lietuvai šo zaudējumu kompensēšanai piešķīra 26,21 miljonus eiro.