No nākamā gada 1.janvāra degvielas cenas Latvijā kļūs mazāk konkurētspējīgas, sacīja degvielas mazumtirdzniecības uzņēmuma AS «Virši-A» pārdošanas daļas vadītājs Arnis Andrianovs.

Viņš skaidroja, ka, īstenojot jauno nodokļu reformu, no nākamā gada 1.janvāra 95E markas benzīna akcīzes nodoklis pieaugs par četriem centiem litrā, savukārt dīzeļdegvielai - par 3,1 centu litrā. Turklāt, tā kā akcīzes nodoklis tiek aplikts ar pievienotās vērtības nodokli (PVN), tad gala patērētājam benzīna cenas pieaugums sagaidāms 4,8 centu apmērā par litru un dīzeļdegvielai par 3,8 centiem litrā.

Arī Igaunija no 1.janvāra atkārtoti paaugstinās akcīzes nodokli benzīnam, kas kopā ar PVN veidos pieaugumu par 6,2 centiem litrā, savukārt dīzeļdegvielai akcīzes nodoklis mainīts netiks, atzīmēja Andrianovs. Tikmēr Lietuvā gaidāms neliels akcīzes nodokļa pieaugums dīzeļdegvielai divu centu apmērā par vienu litru.

«Šādas nevienmērīgas degvielas akcīzes nodokļa celšanas rezultātā, Baltijas valstu vidū sagaidāmas ievērojamas degvielas cenu starpības, kā rezultātā mēs nonāksim mazāk konkurējošā pozīcijā kā līdz šim,» bažījās Andrianovs.

Tiesa, Igaunijā gan esot sagaidāma krasākā cenu starpība, salīdzinot ar Latviju, atzina Andrianovs.

«Benzīna cena kļūs līdz pat astoņiem centiem dārgāka par litru, savukārt dīzeļdegviela - par vairāk nekā desmit centiem dārgāka par vienu degvielas litru. Tā kā Lietuvā akcīzes nodoklis tiks celts minimāli, tad degvielas cena kaimiņvalstī, atkarībā no degvielas uzpildes staciju ģeogrāfiskā izvietojuma, būs par aptuveni četriem centiem lētāka nekā Latvijā,» norādīja «Virši-A» pārstāvis.

Līdz ar to viņš prognozēja, ka degvielas cenu kāpums ietekmēs arī citu preču un pakalpojumu cenu pieaugumu.

«Ir tikai likumsakarīgi, ka līdz ar akcīzes nodokļa kāpumu pieaugs loģistikas izmaksas, kā rezultātā gala patērētājam būs jāsamierinās ar cenu kāpumu arī citās preču un pakalpojumu kategorijās,» teica Andrianovs.

Kā ziņots, no 2018.gada degvielas cenas proporcionāli veidos akcīzes nodoklis (ap 35%), PVN (ap 17%), mazumtirdzniecības un degvielas uzpildes staciju uzturēšanas izmaksas (ap 7%), valsts obligāto rezervju glabāšanas nodeva (ap 1%), kā arī degvielas vērtība (ap 40%), kuru ietekmē naftas produktu biržas cenas svārstības. Naftas produktu cena biržā noteikta ASV dolāros, tāpēc ļoti būtiska ir ASV dolāra un eiro valūtas kursa attiecība. Tādējādi netieši degvielas cenu ietekmē arī valūtas kursu svārstības.

Cenas izmaiņas saistītas ar Ministru kabineta pieņemtajiem grozījumiem likumā «Par akcīzes nodokli», kas paredz akcīzes nodokļa celšanu naftas produktiem 2018.gadā.