Ministru kabinets šodien vēl nelēma par Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvāto sarakstu ar profesijām, kurās varētu piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku no ārvalstīm, jo vēl ir jāpanāk vienošanās par kravas transporta šoferu, laukstrādnieku un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) ekspertu iekļaušanu sarakstā, šodien pēc valdības sēdes žurnālistus informēja EM valsts sekretārs Juris Stinka.

(Pievienotas pēdējas trīs rindkopas)

Stinka atzina, ka augsti kvalificēta darbaspēka sarakstā nebūtu iekļaujams Satiksmes ministrijas un attiecīgās nozares priekšlikums par kravas automašīnu vadītājiem, kā arī Zemkopības ministrijas priekšlikums par laukstrādniekiem un pārtikas rūpniecības darbiniekiem.

EM ieskatā, transporta un lauksaimniecības organizāciju vēlmes nav apmierināmas, ņemot vērā, ka saraksts paredz augsti kvalificēta darbaspēka piesaisti, nevis mazkvalificēta darba spēka piesaisti. Turklāt, pēc Stinkas teiktā, augsti kvalificēta darbaspēka sarakstā ir iekļaujamas tās profesijas, kuras patlaban trūkst un šādu ekspertu sagatavošana prasa vairāk nekā piecus gadus.

Stinka pauda pārliecību, ka transporta un lauksaimniecības nozares ekspertus iespējams atrast Latvijā, jo patlaban darba meklējumos ir aptuveni 80 000 cilvēku.

Savukārt IKT nozare vēloties no viesstrādnieku saraksta izslēgt šīs nozares pārstāvjus, kam EM nepiekrīt, ņemot vērā, ka tieši šajā strauji augošajā nozarē ir nepieciešams piesaistīt augsti kvalificētus ārvalstu ekspertus, teica Stinka.

Uz nepieciešamību iekļaut IKT jomas ekspertus sarakstā caur Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociāciju aicinājusi uzņēmuma «Accenture» Latvijas filiāle. Tomēr pret vairāku IKT jomas speciālistu iekļaušanu iestājusies EM, kas norādīja, ka atsevišķās profesijās vērojams zems pieprasījums darba tirgū. Respektīvi, Valsts ieņēmumu dienesta reģistrēto darbavietu skaits konkrētajā profesijā nepārsniedz piecus un Nodarbinātības valsts aģentūras apskatītajā periodā nav reģistrēta neviena vakance.

Piemēram, EM neatbalsta sarakstā iekļaut tādas IKT jomas profesijas kā datorspēļu izstrādes organizators, skaitļotāju lietošanas inženieris, tehnisko sistēmu apsardzes programmēšanas inženieris, bankomātu tīkla administrators un internetbankas administrators.

Savukārt kravas automobiļu vadītāja iekļaušanu sarakstā rosinājusi autopārvadātāju asociācija «Latvijas auto», Satiksmes ministrija, Iekšlietu ministrija un Ārlietu ministrija. Bet biedrība «Latvijas ceļu būvētājs» rosināja sarakstā iekļaut lauksaimniecības un mežsaimniecības tehnikas vadītājus, savukārt biedrība «Rīgas šprotes» un Latvijas Zivrūpnieku savienība sarakstā vēlējās iekļaut zivju apstrādātāja profesiju. Tomēr EM šīs profesijas sarakstā neiekļāva, jo tās iekļaušana neatbilst EM izvirzītajiem profesiju atlases kritērijiem - piesaistīt augsti kvalificētus speciālistus.