Rakstniece un psiholoģe Sāra Hansena uzskaitījusi 50 faktorus, kas mūsu dzīvi padara nelaimīgu. Vai tā ir arī ar tevi? Analizē pats!

1. Tu visu laiku uztraucies?

Uztraukums – tas ir kā šūpuļkrēsls, kas nervozi kustas šurpu turpu, bet uz priekšu netiek. Uztraucoties tu neesi spējīgs koncentrēties un aukstasinīgi rīkoties. Atslābinies, tā būs vieglāk sakoncentrēties. Miers palīdzēs pieņemt pareizos lēmumus. «Don’t worry, be happy.»

2. Tu gribi visu kontrolēt?

Dažkārt cilvēkiem šķiet, ka viņi var kontrolēt pilnīgi visu. Viņiem šķiet, ka ikvienam viņu plānam ir jāīstenojas momentā. Tas diez vai pa spēkam ir pat supermenam. Patiesība ir tāda, ka mēs nevaram kontrolēt neko un nevienu, izņemot sevi. Samierinies ar to un baudi notiekošo. Nav jācenšas regulāri veikt neiespējamas lietas.

3. Tu apvainojies?

Apvainoties – tas ir tāpat, kā iedzert indi un gaidīt, kad kāds cits saindēsies. Apvainojoties tu nodari pāri vienīgi sev, uzkrājot negatīvo enerģiju. Atlaid situāciju – tas nāks tev par labu. Saproti, ka šobrīd cilvēks, kurš tevi apvainoja, visticamāk bauda dzīvi un par tevi vispār nedomā. Tai pašā laikā tu tērē savas dzīves vērtīgās stundas, lai domās sūtītu viņam visu to sliktāko.

4. tev šķiet, ka visiem jāspēlē pēc taviem noteikumiem?

Dienas jaunums: pasaulei pat nojausmas nav par taviem noteikumiem. Jo ātrāk to sapratīsi, jo laimīgāks būsi. Neviens nav saņēmis sarakstu ar noteikumiem, kā lai pret tevi izturas, kā jādzīvo, kā jāveido attiecības, kā jāstrādā. Cilvēki bieži dusmojas par to, ka kāds negrib atbilst viņu ideālam un tad «nākas citus pāraudzināt». Kad tas nesanāk, ir milzīga vilšanās sajūta. Pieņem cilvēkus tādus, kādi viņi ir, un nebūs jāviļas.

5. Tu salīdzini sevi ar citiem?

Mēs visi spēlējam šo spēli – ņemam kādu daļiņu cita cilvēka dzīves un salīdzinām ar savējo. Piemēram – varu salīdzināt sevi ar Laimu Vaikuli un izdarīt secinājumu, ka ļoti slikti dziedu. Taču, kas to zina, varbūt es labāk par viņu protu gatavot ēst? Tā ir bezjēdzīga nodarbe. Labāk salīdzini ar sevi: «Vai šodien esmu kļuvis labāks par vakarējo mani?»

6. tev šķiet, ka sapņa piepildīšanās darīs tevi laimīgu.

Viens saka «es būšu laimīgs, kad nopelnīšu miljons dolāru», otrs – «es būšu laimīgs, kad pusdienās kopā sanāks visa mana ģimene». Kurš no viņiem laimīgāks? Protams – ir labi, ja tev ir lieli mērķi, taču tad, kad savu laimi saisti tikai ar nākotnes mērķu piepildīšanos, kas var arī nenotikt, tev nav iespēju baudīt mirkli, šo brīdi un vispār dzīvi. Atrodi to, kas tevi dara laimīgu tagad, šodien, un ļauj rītdienai sevi pārsteigt.

7. Tu esi «pustukša glāze»?

Ja esi pesimists, tu dzīvē ievēro tikai slikto, kas kļūst par tavu realitāti. Pamēģini sakoncentrēties uz labo cilvēkos, sevī, pasaulē… Jo vairāk saules redzēsi sev apkārt, jo mazāk ēnu pamanīsi.

8. Tu esi vientuļš?

Cilvēks ir sociāla būtne, un no savas dabas aizmukt ir grūti. Ja sajūties vientuļš un nomākts, pacenties to izmainīt. Kā parasti atrodi draugus? Apmeklē kādu publisku vietu, kur sapulcējas cilvēki ar tādām pašām interesēm kā tev. Pasmaidi, pastiep roku, esi atvērts – un cilvēki paši nāks pie tevis.

9. Tu pārāk lielu nozīmi piešķir naudai?

Ko tur liekuļot, nauda dara dzīvi labāku, vienkāršāku, taču tā nenes laimi. Padomā: ja rīt būtu pēdējā tavas dzīves diena, vai tiešām tu veltītu šīs pēdējās stundas naudas pelnīšanai? Visticamāk, tu šīs stundas gribētu pavadīt ar mīļiem, tuviem cilvēkiem vai darot to, kas patīk. Ja dzīvosi atbilstoši saviem iekšējiem mērķiem, saņemsi daudz vairāk laimes nekā, ja tev piederētu visas pasaules nauda.

10. Tu neatrodi laiku pareizajām lietām

Mēs visi palaikam jūtamies nedaudz apmaldījušies. Tā notiek. Taču tikai tad, ja darām lietas, kas atbilst mūsu iekšējai vērtību sistēmai, varam būt pa īstam laimīgi. Ir vienkāršs vingrinājums: sastādi savu vērtību sarakstu un sanumurē tās pēc svarīguma. Dienas garumā salīdzini, cik no tavām veiktajām darbībām atbilst tavai vērtību sistēmai. Tikai tā ieraudzīsi sevi no malas un varēsi izlabot pieļautās kļūdas.

11. Tu atrodies nelaimīgu cilvēku sabiedrībā?

Tu esi to piecu cilvēku summa, ar kuriem visvairāk sava laika pavadi.
Ja tavi draugi visu laiku ir noskaņoti negatīvi, tad tāds kļūsti arī tu. Gribi ko mainīt – maini. Meklē pozitīvus cilvēkus un esi ar viņiem. Neviens cits tavā vietā to neizdarīs.

12. Tu neesi atradis savu iespēju realizēties?

Ļoti daudzi cilvēki sevi māna ar to, ka viņus apmierina dzīve «līdz brīvdienām» – tāda varētu būt viņu dzīves jēga? Tad nav jābrīnās, ka apkārt ir tik daudz nelaimīgu cilvēku. Tev jāpārstāj «izdzīvot» un jāsāk dzīvot! Atrodi savu mērķi, to, kas piešķirs tavai dzīvei jēgu, ko varēsi darīt kaislīgi ar visu to degsmi, kas ir tevī. Un dzīve kļūs par aizraujošu ceļojumu. Veiksmi!

13. Tu esi aktieris – ne autors?

Kad centies būt tas, kas neesi, tu pasaulei izdari lāča pakalpojumu. Ja spēlēsi svešu lomu, tu nekad nevarēsi attaisnot savas cerības. Daļa tavas apziņas vienmēr zinās, ka esi apspiedis sevi, lai lasītu rindas, ko sacerējis kāds cits, un kas pats sliktākais – kurām tu netici.

14. Esi iestrēdzis pagātnē?

Ļoti daudzi cilvēki kļūst par savas pagātnes upuriem – nožēlas, skumju, dažādu «kā būtu, ja būtu» summu. Protams, no pagātnes kļūdām vajag mācīties, taču pagātni nevar mainīt, izdzīvot vēlreiz. Dzīvo tagadnē – tas ir vienīgais veids, kā pieskarties nākotnei.

15. Tu dzīvo tikai ar domām par nākotni?

Daudzi domā, ka laime – tas ir galapunkts, kaut gan patiesībā – tikai ceļš uz to, dod dzīves pilnības sajūtu. Uztver visu notiekošo kā piedzīvojumu. Ja to nedarīsi, būsi nelaimīgs, arvien gaidot savu brīnišķīgo RĪTDIEN. Dzīve taču ir bezgalīgs ŠODIEN, pareizi?

16. Esi nevesels?

Jā,jā, sporta nodarbības, pareizs, sabalansēts uzturs un veselīgs miegs ir ļoti svarīgi tavai laimes sajūtai. Emocijas ir atkarīgas no fiziskās pašsajūtas. Prāta un ķermeņa saikne ir tik spēcīga, ka dažkārt daži fiziskie vingrinājumi, pastaiga svaigā gaisā un viena papildu stunda miegam var krietni uzlabot tavu garastāvokli – līdz ar to arī veselību.

17. Tu esi perfekcionists?

Perfekcionismam ir trīs veidi. Perfekcionisms attiecībā uz sevi – kad pats centies būt perfekts, ideāls. Sociālais perfekcionisms – kad tev šķiet, ka visi gaida, lai tu būtu nevainojams it visā. Perfekcionisms attiecībā uz citiem – kad tu gaidi, lai citi būtu ideāli. Visi trīs dara tevi nelaimīgu. Labāk samierinies ar to, ka pilnība mums nevienam nedraud, tā nav sasniedzama un nav arī vajadzīga. Jo ideālam būt ir garlaicīgi. Kad to sapratīsi, dzīvot kļūs daudz vieglāk.

18. Tu baidies no neveiksmes?

Daudzi cilvēki tik ļoti baidās kļūdīties, ka labāk vispār neko nesāk. Iedomājies, ka tu tā rīkotos brīdī, kad tikko mācījies staigāt. Ja būtu pārstājis censties, tu līdz pat šim brīdim rāpotu. Diemžēl jāsaka - pieaugot mēs bieži zaudējam drosmi, baidāmies uzsākt ko jaunu, baidāmies kļūdīties. Ja samierināsies ar tādu domāšanas veidu, tava dzīve nekad nebūs pilnasinīga – citiem vārdiem, laimi neredzēt, kā savas ausis.

19. Tu turies pie ierastā?

Izaugsme notiek tikai ārpus mūsu komforta zonas. Ja neuzdrošināsies iziet ārpus ierastajiem rāmjiem, nekad neuzzināsi, kāda ir laimes sajūta brīdī, kad esi uzveicis savas bailes, kad esi ieguvis spārnus un vari lidot. Reizi dzīvē putnam nākas lēkt, lai iemācītos lidot. Tu nevari palikt ligzdā un visu atlikušo mūžu vērot, kā citi lido!!!!!!

20. Tu kādam esi parādā?

Parādi provocē stresu, sagrauj attiecības un nes sev līdzi finansiālas grūtības. Izstrādā plānu, kā norēķināties ar saviem kreditoriem, un tev kļūs vieglāk un mierīgāk.

21. Tu alksti atzinības?

Ja tu gaidīsi, ka citi tevi pienācīgi novērtēs, tu vienmēr būsi nelaimīgs. Neviens, izņemot tevi pašu, nevar noteikt tavu vērtību un nozīmīgumu.

22. Tu esi paviršs attiecībās ar sev tuvajiem cilvēkiem?

Zini, ko nožēlo cilvēki brīdī, pirms pamet šo pasauli? Nē, ne par to, ka nopelnījuši pārāk maz naudas un pārāk maz laika pavadījuši ofisā. Vairums cilvēku nožēlo to, ka dzenoties pēc brīžam nevajadzīgiem labumiem, pametuši novārtā savas attiecības, ģimeni, draugus. Kop savas attiecības, vēl joprojām Mīlestība ir pati lielākā vērtība šai pasaulē.

23. Tu nodarbojies ar prokrastināciju?

Prokrastinācija ir apzināta darbība, kurai, tāpat kā jebkurai citai mūsu rīcībai, ir sekas. (Procrastination — aizture, atlikšana; no lat.val. crastinus — rīt.) Tā ir bezgalīga vilšanās spirāle. Tu atliec visu uz «vēlāk», un šī krava aug. Tas ir apmēram tāpat, kā skriet maratonu un pa ceļam vākt akmeņus. Galarezultātā šī nasta kļūst nepanesama. Tev jāpabeidz iesāktais un jāizmet šie akmeņi, tā tu kļūsi vieglāks, manevrēt spējīgāks un brīvs. Izdari to šodien!

24. Tu nemācies?

Kad mācies ko jaunu, tu gūsti atklāšanas prieku. Atrodi hobiju – nodarbošanos, jaunas intereses savā dzīvē. Tas, ka esi pabeidzis augstskolu, nenozīmē, ka viss ir beidzies, viss tikai sākas. Mācoties tu iepazīsti pasauli no jauna – tas nozīmē, ka tu nenoveco, esi spējīgs ik dienu brīnīties un priecāties. Tas ir skaisti! Un tu patīc cilvēkiem, jo kļūsti arvien interesantāks.

25. Tev ir nerealizējušies sapņi?

Ir cilvēki, kurus vajā nerealizēto sapņu rēgi – ar vainas sajūtu un žēlām nopūtām. Par laimi, tikai mēs paši varam sevī atrast vīrišķību doties tālāk, pretī savām jaunajām iespējām, ieelpot jaunas dzīves smaržu un katru dienu sākt no baltas lapas.

26. Tev ir garlaicīgi?

Daudzu cilvēku dzīves plūst bez izmaiņām, tas noved pie grūtsirdības un garlaicības. Rutīna ievelk. Taču ir ļoti daudz iespēju dažādot un padarīt interesantu savu dzīvi. Uzstādi sev mērķi darīt to, kas izgrūž tevi no ierastajām sliedēm, dažkārt pat biedē, – tici, atradīsies daudz interesantu lietu, kas pamodinās tevi, izbrīnīs un apburs.

27. Tu esi pārāk aizņemts?

Tu visu laiku esi aizņemts, tāpēc nav laika sajusties dzīvam? Par kādu laimi mēs varam runāt? Pārskati savus plānus un grafikus, tajos noteikti atradīsies daudzas lietas, kas «apēd» tavu laiku un neko nedod pretī.

28. Tu maz guli?

Cilvēkiem, kuri sirgst ar bezmiegu, ir 10 reižu lielākas iespējas krist depresijā nekā tiem, kuri labi un pilnvērtīgi izguļas. Izgulies, un būs tev laime.

29. Tu pārāk maz laika pavadi vienatnē?

Dažkārt ir jādod iespēja savām ausīm atpūsties no trokšņa, no dzīves, un sakoncentrēties iekšējam monologam. Pavadīt laiku divatā ar sevi ir dabiski un normāli. Nav svarīgi, vai tā būs kafijas tase parkā uz soliņa, vai nedēļas izbrauciens kalnos.Tavs gars būs pateicīgs par tādiem vienatnes brīžiem.

30. Tev nav mērķa?

Bezmērķīga dzīve sagādā nebeidzamas vilšanās, kas seko citai citai. Tā vietā, lai vienkārši ļautu lietām notikt tavā dzīvē, veido savu nākotni, uzstādot sev tīkamus un svarīgus mērķus. Uzvaras sajūta, sasniedzot iecerēto, ir viena no lielākajām balvām dzīvē. Savukārt pats ceļš, ko veiksi, ejot uz mērķi, – skaistākais, ko vari izdarīt savas personības izaugsmei.

31. Tu esi atkarīgs?

Vienkāršāk ir būt atkarīgam no citiem, jo neatkarība – tā ir nobriedušu cilvēku iezīme. Tie, kas turas pie citiem un neplāno būt brīvi, nolemti mūžīgai cīņai ar savu zemo pašvērtējumu. Nav iespējams pacelties spārnos, ja esi spiests vienmēr kādu vilkt sev līdz.

32. Tu domā, ka neesi pelnījis laimi?

Daudziem cilvēkiem šķiet, ka viņi nav pelnījuši būt laimīgi. Viņus nospiež vainas izjūta par pagātnes nodarījumiem un kļūdām. Taču laime – tā ir pieredze, kuru jāizbauda katram. Nosvītro «ne» savā «es neesmu pelnījis», un redzēsi, kas izmainīsies.

33. Tev vienmēr nedaudz pietrūkst?

Tev vienmēr līdz pilnai laimes sajūtai mazliet kaut kā pietrūkst. Un vēl, un vēl nedaudz šo – pavisam mazliet. Ja pastāvīgi esi pussoļa attālumā no apmierinājuma, tavas iespējas būt laimīgam samazinās. Tas nekad nebeigsies. Skopuma monstrs vienmēr grauzīs no iekšpuses. Tu visu laiku sev melosi, ka tūlīt, tūlīt atradīsi pēdējo lietiņu, kas padarīs tevi laimīgu. Patiesībā šai bedrei nav dibena. Pamēģini sajust prieku no ikkatra mirkļa, un tu sajutīsi, kāda ir laime!

34. Tu ignorē iespējas?

Bieži vien notiek tā: iespējas klauvē pie durvīm, bet cilvēks uzgriež skaļāk televizoru, ērtāk iekārtojas dīvānā ar pulti rokā, lai nebūtu jādzird šie klauvējieni. Pasarg dies, ja šīs iespējas izskatās kā jauns darbs vai kas tāds, kas liktu iziet no savas ierastās komforta zonas. Vieglāk ir palaiskoties, vai ne? Tas ir bīstami, jo tad, kad šāda attieksme kļūs par ieradumu, kādu dienu tu pamodīsies un sapratīsi, ka visu esi palaidis garām. Grūti būt laimīgam, ja pats neļauj savā dzīvē ienākt skaistām lietām un cilvēkiem.

35. Tu esi pašapmierināts?

Pašapmierinātība rada miera ilūziju. Viss ir lieliski, dzīve nesit, tu esi brīnišķīgs, kā Dievs – kas gan vēl vajadzīgs? Patiesībā tu peldi pa straumi, kas vienā dienā var tevi izskalot ne tajā skaistākajā krastā. Pakusties, pacīnies, pārvari sevi, neļauj sev iesūnot.

36. Tu ienīsti savu darbu?

Grozies kā gribi, bet darbā tu pavadi lielāko daļu savas dzīves. Grūti saglabāt laimīgu smaidu, ja tu ar katru šūnu jūti nepatiku pret šo vietu, cilvēkiem, kuri tev apkārt ir katru dienu. Lai justos laimīgs, darbam jānes prieks un apmierinātības sajūta, ne tikai iespēja samaksāt rēķinus.

37. Tu dzenies pēc nevajadzīgām lietām?

Dažkārt aizmirstam, kas tad mums patiešām ir vajadzīgs un svarīgs. Pirms kaut ko iegādājies, padomā, vai tev patiešām ir vajadzīga šī jaunā mašīna, kuras dēļ būs jāraujas trijos darbos un jāupurē savs laiks, kuru tu varētu pavadīt ar saviem mīļajiem?

38. Tev nav savas garīgās dzīves?

Mūsdienu zinātniskie pētījumi pierāda acīmredzamo saistību starp garīgumu un laimes sajūtu. Tas izskaidrojams ar to, ka meditācija, lūgšanas, komunikācija ar pozitīvi domājošiem domubiedriem, nomierina, palīdz atslābināties un noskaņoties uz labām pārmaiņām.

39. Tev nav īstu draugu?

Tev apkārt var būt simtiem paziņu un it kā draugu, taču, ja starp viņiem nav neviena, kurš būtu gatavs ar tevi kopā izturēt un pārdzīvot visbriesmīgākās vētras, tu būsi nelaimīgs. Dzīve – tā ir pastāvīga mijiedarbība ar cilvēkiem un ja tu neesi pārliecināts, ka jūsu saites ir stipras un izturīgas, varbūt ir vērts pameklēt īstus draugus. Tu jutīsies daudz stiprāks, ja tev blakus būs drauga plecs.

40. Tu baidies no sevis?

Tas ir dīvaini, daudzi baidās no sevis un neuzticas savai intuīcijai un sajūtām. Taču, ja neuzticies pat sev, kam tu vispār vari uzticēties? Iemācies uzticēties sev, saviem lēmumiem un nešaubīties par sava dzīves ceļa pareizību. Tieši tā ir harmonija.

41. Tu pārāk daudz uztraucies par to, ko domā citi?

Tiklīdz sapratīsi, ka nav vajadzības visiem izpatikt un būt labam visiem, dzīve iemirdzēsies jaunās krāsās. Cenšanās izpatikt citiem var beigties ar neprātu.

42. Tu neatslābinies?

Dzīve ir spēle, un mums visiem laiku pa laikam vajadzīgs starpbrīdis. Ja tu neļauj sev atpūsties, stress un vilšanās tevi pavadīs visu laiku. Iemācies atpūsties, atslābināties, atjaunot spēkus – tad tava psihiskā un fiziskā veselība manāmi uzlabosies.

43. Tu neriskē?

Daudzi cilvēki izmanto tikai daļiņu savas dzīves iespēju. Ja jūti, ka esi spējīgs uz ko vairāk, noriskē, met izaicinājumu dzīvei! Tu sajutīsi pirmatklājēja prieku un sajūsmu, tai pašā laikā tavi paziņas turpinās valstīties pa dīvānu un pārslēgt TV kanālus. Robežu pārvarēšana dara dzīvi daudz pievilcīgāku!

44. Tu esi nepacietīgs?

Oo, cik grūti būt pacietīgam, cik grūti gaidīt, bet bieži tas ir vienīgais, ko vari darīt. Bieži vien dzīve liek mums pagaidīt, samazināt tempu, dažkārt vienkārši ir jāsamierinās ar notiekošo. Vienmēr ir izvēle – nedaudz nogaidīt, nogaidīt ar lēmumu, vai sastrebt karstu.

45. Tu nemācies no savām kļūdām?

Kāpt uz vieniem un tiem pašiem grābekļiem ir daudzu cilvēku mīļākā nodarbošanās. Un tam vienmēr ir viens un tas pats rezultāts – vilšanās un sāpes. Grūti šo ieradumu ieraudzīt sevī, jo daudz vilinošāk ir nobloķēt sliktās atmiņas, nekā izanalizēt šo pieredzi. Patiesībā kļūdas mums palīdz ikviena mērķa sasniegšanā, lai cik sāpīgas tās būtu – tā ir mūsu pieredze, kura ir nenovērtējama.

46. Tev nav suņa?

Vai kaķa? Vai papagaiļa? Kaut vai akvārija ar zivtiņām? Pētījumi liecina, ka rūpes par mājdzīvniekiem palīdz izstrādāt labas pašsajūtas hormonu – oksitocīnu – gan cilvēkiem gan dzīvniekiem. Suns ir tavs personīgais psihoterapeits, kurš vienmēr spēs padarīt tavu dienu saulaināku un dāvāt tev prieku.

47. Tu jauc laimi ar komfortu?

Tev var būt skaists, ērts, mājīgs dzīvoklis, ērts un labs darbs, silta un ērta dzīve, bet laimes sajūtas var arī nebūt. Bieži vien laimīgus mūs dara tieši tas, kas izved mūs no komforta sajūtas un līdzsvara. Iemācies atšķirt šīs divas sajūtas un noskaidro savas prioritātes. Iespējams, uz kādu brīdi nāksies atteikties no komforta, taču tas ir tā vērts.

48. Tu nemīli sevi?

Šī patiesība ir veca kā pasaule: tu nekad nekļūsi laimīgs, ja nesamierināsies ar sevi, nepieņemsi sevi, kāds esi, un neiemīlēsi sevi. Tas ir gluži tāpat, kā nēsāt uz pleciem kādu, kurš visu laiku klaudzina pa galvu. Dzīve nav boksa rings. Iemīli to cilvēku, kuru redzi spogulī, un jums abiem būs vieglāk mainīties uz augšu.

49. Tu esi iejuties upura lomā?

Vienmēr apstākļi ir stiprāki? Citiem ir vairāk varas, naudas, iespēju? Tu esi tikai skrūvīte lielajā dzīves gaļas mašīnā? Nopietni? Bet varbūt tomēr tev vajag pārskatīt savas pārliecības un uzņemties atbildību par savu dzīvi un saviem soļiem? Tā rīkojas nobrieduši cilvēki. Un laimīgi cilvēki arī. Neļauj nevienam sagrābt varu pār tevi!

50. Tu neļauj sev būt laimīgam?

Kāpēc tu turies pie visa, kas dara tevi nelaimīgu un skumju? Tas ir godīgs jautājums sev pašam. Ja piekrīti tam, ka laime – tā ir apzināta izvēle, tad nāksies par to atbildēt kā par ikvienu savu izvēli. Nelaimīgam būt ir vieglāk – var neko nedarīt un visu savu laiku veltīt žēlumam pret sevi. Laime prasa aktivitāti. Gribi to vai negribi, jālemj būs tev pašam!

Lai tev veicas! Lai man veicas!

Avots - www.adme.ru
Tulkoja - Ginta FS