Minimālisma kustība pēdējā laikā ir sasniegusi nebijušus augstumus – publiskā telpa ir pārpilna ar blogiem un videopadomiem, kas ir veltīti dažādiem šā dzīvesveida aspektiem. Tik tiešām – minimālisms nav tikai tīrs interjers, ieturēts melnbaltās krāsās; tā piekopšana simbolizē daudz vairāk, piemēram, atbrīvošanos no bailēm un nevajadzīgām lietām, atvēlot telpu tikai svarīgākajam.

Kā saņemties? Ja mēdz pārlaist izmisuma pilnu skatienu savam drēbju skapim ar domu «man nav, ko vilkt mugurā» vai arī reizēm jūties vainīga par dāvanām, kuras aizņem vietu tavā mājoklī, bet nesagādā nekādu prieku, tad minimālisma kustība ir līdzeklis, lai atgūtu kontroli pār savu dzīvi. Būt savas dzīves noteicējai un novākt šķēršļus ceļā uz panākumiem – vai tā nav brīnišķīga motivācija?!

Kādi būs mani ieguvumi? Lai arī šķiet, ka atbrīvošanās no «ja nu man kādreiz noderēs» domāšanas rezultēsies tikai ar mazāku mantu skaitu, tā ir tikai aisberga redzamā daļa. Atvadīšanās no šāda domāšanas modeļa nozīmē vairāk brīvā laika, ko veltīt kam patiešām svarīgam (nevis cenšoties savaldīt haosu dzīves telpā, kas laiku pa laikam piemeklē gandrīz ikvienu no mums). Vēl viens ieguvums būs labākas koncentrēšanās spējas, jo netraucēs emocionālā nasta nervozitātes, vilšanās vai vainas sajūtas paskatā. Minimālisms ir emancipācija jeb brīvība no aizspriedumiem, sabiedrības piekarinātajām lomām, pienākumiem un birkām; no visa, kas ir novecojis un neder tavai personībai un izvēlētajam dzīves ceļam. Atbrīvojoties no materiālām lietām, tiek stiprināta ticība sev, kas palīdzēs pieņemt lēmumus saskaņā ar tavām vērtībām ne tikai taustāmo lietu sakarā – tu vairākkārt būsi izgājusi lielisku apzinātības treniņu un būsi gatava tiem izaicinājumiem, ar kuriem saskarsies darbā, privātajās attiecībās vai risinot jebkuru sarežģītu uzdevumu.

Ar ko sākt? Zelta likums, uzkāpjot uz minimālisma ceļa, ir sākt ar kaut ko vienu, piemēram, ievies kārtību vienā plauktā, ja izlem sākt ar savu grāmatu un žurnālu kolekcijas revīziju, vai arī sakārto datora darba virsmu, ja izlem ķerties klāt digitālajai informācijai vispirms. Jā, tas ir tieši tik vienkārši, un pirmie panākumi iedvesmos turpināt iesākto, jo vēlme izdarīt visu un uzreiz, visticamāk, paņems tavus spēkus, pacietību un motivāciju. Silti iesakām sākt minimālisma ceļu pakāpeniski, jo sistemātiska un stratēģiska pieeja palīdzēs ieviest paliekošas pārmaiņas.

Ar ko turpināt? Izlem, kur nonāks mantas, kurām tavā dzīvē vairs nav vietas. Viens no minimālisma centrālajiem aspektiem ir atkritumu daudzuma samazināšana, tāpēc, pirms met ārā mantas, apsver iespējas pārdot vai ziedot labdarībai (piemēram, «Otrajā elpā») tās mantas, kuras ir labā stāvoklī vai pat nelietotas. Tātad pastāv trīs izvēles iespējas: pārdot, ziedot vai atbrīvoties pavisam, izmetot mantu atkritumos, tomēr varam garantēt, ka procesa laikā piemeklēs domas par dažu mantu atdāvināšanu ģimenes locekļiem vai draugiem. Ideja pēc savas būtības nav slikta, tomēr neļaujies vilinošajam apmānam, ka taviem tuvajiem šīs mantas noderēs daudz vairāk. Tev ir jābūt pārliecinātai, ka viņiem šī lieta ir patiesi nepieciešama un viņi neslēpjas aiz pieklājības frāzēm, tāpēc gudra izjautāšana būtu tieši laikā. Atbrīvoties no mantām, tai pašā laikā neļaujot saviem tuvajiem apaugt ar mantām, ir dubulta uzvara.

Ko darīt, kad esmu nonākusi strupceļā? Tas ir pilnīgi saprotami un cilvēcīgi, ka apjukumu var radīt dažādas sentimentālas mantas, kuras dzīves laikā uzkrājam, vai apņemšanās pārskatīt savu draugu un paziņu loku un pārtraukt toksiskās attiecības. Šādos brīžos šķiet, ka vieglāk ir atstāt situāciju karājamies gaisā jeb nedarīt neko un koncentrēt savu uzmanību uz citām lietām, tādā veidā imitējot, ka esam ļoti aizņemtas ar izvirzītā mērķa izpildi. Situācijas risinājums meklējams motivācijā (piemēram, dzīves kvalitātes uzlabošana) un godīgumā pret sevi. Šajā procesā mēdzam nonākt pie sāpīgām atklāsmēm, tomēr tās ir ļoti nepieciešamas, lai virzītos pretim nospraustajam mērķim.

Kā saglabāt sasniegto progresu? Neatgriešanās pie vecajiem paradumiem ir būtiska panākumu atslēga, un, atklāti runājot, ar grūtībām šā punkta izpildīšanā, visticamāk, ir saskārusies ikviena, neatkarīgi no izvirzītā mērķa. Ir ļoti svarīgi apzināties potenciālos riskus, nevis gaidīt rezultātus, kurus diktē perfekcionisms, piemēram, atbrīvošanās no mantām norāda uz risku aizstāt izmesto ar jaunām mantām, kas ir pretrunā ar minimālisma būtību. Visticamāk, izjutīsi vēlmi aizpildīt tukšos plauktus ar jaunām lietām, bet to var novērst jau laikus, pievēršot uzmanību, kādiem cilvēkiem seko sociālajos tīklos un kādu jaunumu saņemšanai e-pasta kastītē esi pierakstījusies. Mārketinga triku un apkārtējo spiediens mēdz radīt mānīgu iespaidu par mūsu vēlmēm un vērtībām, tāpēc, pārskatot informāciju, kādu ikdienā uzņem, tu nodrošinies pret neveiksmēm šajā lauciņā. Papildu motivācijai der atcerēties par maģiskajām divām nedēļām, kuru laikā cilvēks nostiprina jaunus ieradumus – iesākumā fokusējies uz īstermiņu, lai nostiprinātu paradumus ilgtermiņā!

Kur meklēt iedvesmu? Lai turpinātu iesākto minimālisma un pozitīvo pārmaiņu ceļu, iesakām izpildīt internetā pieejamos izaicinājumus (atrodami gan rakstveida, gan video formātā zem atslēgas vārdiem minimalism/declutter challenge), kā arī pievērst uzmanību Marijas Kondo (Marie Kondo) bestselleram «Kārtības maģija».